Проклетство на најпознатото американско семејство: По претседателот, неговиот брат беше убиен, а неговата сестра имаше трагичен живот

2 мај, 2020
Кенеди

Членовите на семејството Кенеди биле под покровителство на јавноста во моментот на нивната најголема популарност, што не попушти ниту години подоцна. Поради трагедиите што ги следеа низ годините, светските медиуми за настаните што се поврзани со оваа семејство му дадоа назив проклетство на семејството Кенеди. Наводното проклетство ги однесе животите на многу Кенеди и ние само даваме детали за некои од трагедиите што ги одбележаа нивните животи.

Светот беше оставен во шок откако претседателот Џон Ф. Кенеди беше убиен на 22 ноември 1963 година. Во тој момент, американскиот претседател беше во друштво на неговата сопруга Џеки Кенеди, возејќи кабриолет преку Далас и беше застрелан од човек што се криел во публиката. Тој беше однесен во болница, но беше прогласен за мртов 30 минути подоцна. Ли Харви Освалд, кој подоцна го уби полицискиот службеник, кој се обиде да го фати, беше уапсен за убиството. Џеки требаше да ја следи инаугурацијата на наследникот на нејзиниот сопруг додека таа сè уште беше во крвав розов костум.

Само пет години после тоа, беше убиен и неговиот брат Роберт Кенеди. 42-годишниот политичар е убиен во кујната на хотелот Ambassador во Лос Анџелес. Во тоа време, тој беше еден од фаворитите на претседателските избори во САД. Сирхан Сирхан го застрелал со еден истрел од пиштолот и бил осуден на доживотен затвор.

Сестрата на Џон и Роберт Кенеди, Розмари, е родена со неколку проблеми, што подоцна резултираше со насилно однесување и чести промени во расположението. Нејзиниот татко се договорил Розмари да оди на лоботомија кога имала 23 години. Операцијата не успеала, оставајќи ја Розмари ментално болена и има ментален капацитет на дете. Семејството го криело ова долго време. Починала на 86-годишна возраст и била сместена во ментални установи уште од млада возраст.

Проклетството на семејството после тоа продолжило со Мери Кенеди, сопруга на Роберт Кенеди Јуниор, син на братот на Џон. Ја пронашле мртва во 2012 година. Таа се развела од сопругот две години пред смртта и живеела сама. Подоцна беше објавено дека таа си го одзела сопствениот живот, а семејството во изјавата изјави дека Мари била прекрасна и сакана личност.

Дури и денес се пишува за семејството на поранешниот американски претседател, кој честопати ги следат медиумите во светлина на нивните трагедии.