Разврат и лудило на најголемата божица на Холивуд: Мажите и јадеа од нејзината рака – за нејзиниот блуд и ден-денес се зборува! (ФОТО / ВИДЕО)

20 октомври, 2020
ава

Таа беше олицетворение на „фатална жена“. Сметана за една од најубавите жени во светот, во комбинација со бројни љубовни врски и гламурозниот живот што го водеше, таа стана синоним за филмската дива за време на нејзиниот живот – талентирана, каприциозна и скандалозна.


Ава Лавинија Гарднер беше американска актерка која блескаше и гореше на холивудската сцена во 40-тите и 1950-тите. Својата кариера ја започна во 1941 година и за многу кратко време стана ѕвезда на блокбастерите како „Ноќта на Игуана“, „Боса грофица“, „Снегови на Килиманџаро“…

Американскиот филмски институт ја прогласи за една од најголемите актерки во минатиот век, а во текот на нејзиниот бурен живот, скандалите што ја следеа го привлекуваа вниманието на јавноста, ако не и повеќе од нејзините улоги на големото платно.

Се роди заводничката!

Младата зеленоока убавица со полни, сензуални усни и силен јужен акцент имаше 18 години кога првпат се појави во филмот. Студиото МГМ и понуди стандарден договор, па Ава го напушти колеџот и дојде во Холивуд.

Набргу по пристигнувањето во Лос Анџелес, Ава се сретна со актерот на МГ-Ејми, Мики Руни. Тие се венчаа во 1942 година во Балард, Калифорнија. Тие се разведоа уште во 1943 година, најмногу заради развратниот начин на живот на Руни.

Руни подоцна се пофали колку е одличен нивниот сексуален живот и колку е добра Ава во кревет. Кога го слушна тоа, Ава на шега одговори: „Па, тој можеби уживал во сексот, но свемирот знае дека јас не уживав“.

До 1946 година, Ава снимаше неколку филмови, но дури по нејзината улога во филмот „Убијци“ со Берт Ланкастер, таа стана позната како филмска sвезда и секс симбол. Во тој период, за кратко време, помалку од една година, таа беше во брак со џез музичарот Арти Шо, но и таа врска заврши со развод.

Ава добро ја научи лекцијата од првиот брак, а начинот на живот на Руни се чини дека и беше задоволен и од неа. Некаде околу тоа време, исчезнува тивката и донекаде срамежлива девојка од југот и – се раѓа – femma fatale!


Френк Синатра речиси изгуби сè поради неа

Ава Гарднер по трет и последен пат беше во брак со пејачот и актер Френк Синатра. Синатра ја остави својата сопруга Ненси поради Авa и нивниот брак беше ударна вест во тоа време во весниците.

Синатра беше осуден затоа што ја остави својата „добра сопруга“ за „лесна жена“. Ова се рефлектираше во неговата кариера, додека за Ава беше успех – нејзиниот имиџ на заводничка и секс симбол беше востоличен за сите времиња.

Бракот со Синатра беше бурен – обајцата беа опсесивно љубоморни, се скараа и се смирија, раскинаа насилно и страсно се вратија едни на други.

-Бевме одлични во кревет. Проблемите обично започнуваа на патот кон бањата – Ава зборуваше за нејзината врска со Синатра.

Кога дознала дека е бремена, решила кариерата да ја стави пред мајчинството и да абортира.

-Не можевме да се грижиме ниту за себе, и како да се грижиме за децата – се правдаше таа подоцна.

Ава зборуваше за ова многу години подоцна. Таа тврдеше дека секогаш сакала деца, но и дека – тоа едноставно не бил моментот.

-Да решив да имам дете, мојата плата ќе беше многу помала. Па, од што би живееле? Френк во тоа време беше без пари, а јас имав голем број договорени филмови – рече таа во една прилика.


Ава Гарднер и Ернест Хемингвеј – пријателство помеѓу порокот и депресијата

По сите скандали, но и ѕвездениот успех што двајцата го доживеаја во средината на 50-тите, Ава Гарднер и Фран Синатра се разведоа во 1957 година по 6 години брак, а актерката реши да започне нов живот во Шпанија.

Во Шпанија, Ава Гарднер се среќава со познатиот писател Ернест Хемингвеј. Хемингвеј, кој имаше четири брака зад себе, во моментов се вљубува во Ава.

Од друга страна, актерката му се восхитуваше на неговиот талент, но приказната вели дека тие никогаш не ја преминале границата на пријателство. Тогаш таа се вљуби во шпанската борба со бикови. Хемингвеј ја запозна со Матадор Луис Мигел Доминго, со кого Ава имаше страсна врска.

Мигел беше маѓепсан од Ава и сакаше да се ожени со неа по само еден месец познанство. Дури и Хамфри Богарт иронично се прашуваше како е можно милион жени да сонуваат за Синатра, а Ава да полуди по „момчето во балетанки“.

-„Беше некако лудо“, рече таа подоцна.

Сепак, таа љубов имаше и рок на траење, а единствениот постојан човек во животот на Ава ќе остане Хемингвеј, со кого, покрај славата, ја поврзуваа и бројни пороци на кои и двајцата беа склони, како и постојана депресија.

Ава го изгуби својот голем пријател на 2 јули 1961 година, кога славниот писател изврши самоубиство.

„Со љубов, Франсис“

Уморна од скитање, актерката се преселила во Лондон во 1968 година. Повремено снимаше филмови, но никогаш не успеа да го врати стариот сјај.

-Би сакала да живеам 150 години, со цигара во едната рака и чаша виски во другата – рече Ава.

Сепак, годините на неуреден живот полека ја достигнаа… Таа пушеше многу и како резултат се разболе од емфизем, како и од нарушувања на имунитетот. По два мозочни удари во 1986 година, кои ја оставија делумно парализирана, Ава Гарднер почина од пневмонија на 25 јануари 1990 година, на 67-годишна возраст.

Последните зборови на Аве Гарднер кон Меид Кармен беа: „Многу сум уморна!“

Иако нејзините финансиски средства и дозволуваа да плати за лекувањето во последните неколку години, за неа се грижеше Френк Синатра, кој плаќаше 212 илјада евра годишно како медицинска нега.

Кога пристигнала веста дека Ава Гарднер починала, една од ќерките на Синатра го пронашла во просторијата на подот, плачка и беспомошна. На погребот на актерката, црна лимузина беше паркирана зад колоната од петстотини жалости.

Никој не излезе од автомобилот. Тој претпоставува дека тоа е всушност Френк Синатра. Букетот на гробот на Ава имаше едноставна порака: „Со љубов, Франсис“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum