ШТО СМЕЕТЕ, А ШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРАВИТЕ АКО СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА! Задолжително мора да ги следите овие неколку совети!

11 август, 2020
2286331_1010-reportaza-torlak-foto-zorana-jevtic-ekstrakcija--8_ls

Во деновиве на пандемија, никому не му е лесно. Сепак, тоа е значително полесно за оние кои имале корона, особено ако тоа не им пречи многу. Што е следно, што можат да прават, а што не можат повторно да прават.

Треба ли да носат маски за маскирање?

Да се носат маски во затворено, но и на отворено во одредени ситуации – како на пример чекање во редови пред продавници, банки, институции – е задолжително за сите граѓани, без оглед на тоа дали го имале корона вирус или не.

Епидемиолозите потсетуваат дека оние кои биле излечени од COVID-19 во првите недели по закрепнувањето треба да носат маски, за да не го изложуваат веќе ослабениот организам на други опасности.

Може ли оние што се излекувале од COVID-19 да ја посетат црвената зона на болници?

За да се спречи пренесување на инфекцијата, забранети се посети на болници.

Исто така, само лекарите можат да влезат во црвената зона на болниците со пропишаната опрема.

Без оглед на тоа што некои граѓани се опоравиле од корона вирусот, не смеат да влезат.

Колку пати може излечената личност да донира крвна плазма?

Дарител на крвна плазма можат да биде секој што е излечен од корона вирус на возраст меѓу 18 и 60 години и тежи повеќе од 60 килограми.

Неопходно е тие да се тестираат двапати и да има два негативни наоди. По 21 дена од вториот негативен тест, тие можат да влезат во процесот на донација.

Самиот процес трае 40 до 60 минути, а поединците донатори можат повторно да донираат плазма по 15 дена.

Според пресметките, крвната плазма може да се донира 24 пати во една година, но експертите повторуваат дека сепак зависи од количината на антитела во организмот.

Колку долго можат луѓето што биле излечени од коронавирусот да бидат носители на неа?

Кога се заразувате со корона, просечниот период на инкубација е од пет до шест дена, максимум 14. Сепак, се покажало дека болеста може да трае многу подолго, т.е. дека индивидуалните пациенти биле заразни до четири недели.

Тоа зависи, велат експертите, од количината на вирусот во организмот, или може да бидат остатоци од вирусот што даваат позитивен тест.

Од што треба да се пазат излечените?

Пациентите кои се опоравиле од COVID-19 или се во процес на закрепнување треба да внимаваат на сите други вируси и бактерии. Епидемиолозите напоменуваат дека посебно треба да внимаваат оние што биле хоспитализирани.

Исто така, неопходно е тие да се одморат повеќе по закрепнувањето, да имаат доволен сон, да јадат правилно и да се придржуваат кон сите мерки на заштита – да носат маски, да внимаваат на хигиена, и нормално физички да се дистанцираат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris