СМРТ ГО ПОТРЕСЕ БРИТАНСКИОТ ДВОР Семејството се простува

19 јуни, 2020
Annotation 2020-06-19 132656
Дочека длабока старост

Британскиот кралски двор вчера го потресе смртта на една од омилените пејачки на кралицата, 103-годишната Вера Лин, која почина во четврток наутро опкружена со најблиските членови на семејството, пренесува магазинот People. Наиме, пејачката, која меѓу останатото, се прослави со песните во време на Втората светска војна, го уживаше статусот на една од миленичките како на кралицата, така и на останатите членови на семејството, кои и оддадоа последна почест преку социјалните мрежи.

View this post on Instagram

Remembering Dame Vera Lynn. . 📷 PA

A post shared by Clarence House (@clarencehouse) on

‘Сеќавање на Дамата Вера Лин’, порачаа 71-годишниот принц Чарлс и година дена постарата сопруга Камила во објава на својот инстаграм профил каде споделија неколку фотографии од легендарната пејачка. Исто така, како што пренесува People, од палатата им е потврдено дека кралицата лично ќе прати писмо за сочувство на семејството на пејачката чии песни станаа симбол на британскиот отпор во текот на Втората светска војна.  

Dame Vera Lynn

Инаку, за тоа колку Вера Лин ја уживаше наклонетоста на 94-годишната Елизабета II, зборува и фактот дека кралицата неретко во своите говори користеше стихови од песните ‘We’ll Meet Again’ и ‘White Cliffs of Dover’ кои ја прославија починатата музичарка.

Dame Vera Lynn