СОФИЈА ЛОРЕН ПОСЛЕ 11 ГОДИНИ ПОВТОРНО ПРЕД КАМЕРИТЕ: ‘Кога син ми ми предложи улога, тоа ми беше остварување на сонот’

25 септември, 2020
2019 Governors Awards, Arrivals

Станува збор за италијанска драма базирана на романот на Мадам Роса во која Софија ќе ја толкува истоимената главна личност.

Легендарната италијанска актерка Софија Лорен (86) ќе глуми во филмот на Нетфликс „Животот напред“ чијашто премиера е закажана за 13 ноември.

Станува збор за италијанска драма базирана на романот на Мадам Роса во која Софија ќе ја толкува истоимената главна личност. „Таа е силна. Таа е кревка. Таа преживеа. Ме потсетува на мојата мајка на многу начини “, коментира Лорен за нејзината улога. Режисер на филмот е нејзиниот син Едоардо Понти. „Кога син ми ми предложи (улогата), тоа беше остварување на сонот. Ја искористив можноста! “, Рече таа.

„Тоа е филм за пријателство помеѓу два лика кои се целосно разделени на површината; раса, религија, култура и генерација, но има уште две страни на медалот “, рече Софија, која ќе го игра ликот на госпоѓа Роуз, преживеана од Еврејка од холокаустот, која помага во воспитувањето на децата на проститутките со кои некогаш работела. Мадам Роза посвојува 12-годишно момче Момо, кое и ги краде свеќниците. Кога таа ќе го фати на дело, тој мора да и се извини и така започнува нивната врска.