Деми Ловато ги покажа новите гради: „Ми нараснаа од храна“

10 октомври, 2020
деми ловато

Буквално сум толку уморен да се срамам од моето тело, да уредувам фотографии што другите мислат дека сум убава, но тоа не сум само јас, изјави неодамна пејачката и претвори ново поглавје во својот живот

Пејачката Деми Ловато (28) на крајот на јули објави дека се вери со Макс Ехрих (29). Во последните две години Деми се бореше со прекумерна тежина. За време на нејзината рехабилитација, таа се здебели и доби разни непријатни коментари за нејзината тежина. Таа вежбаше боречки вештини за да ја измени оваа линија, и сега, тврди таа, навистина боли да се грижиш за неколку килограми повеќе бидејќи конечно ги „доби“ своите гради.Интересен факт: Никогаш немав гради додека не започнав да го јадам она што го сакав. Цел живот ги мразев малите гради и кога престанав да обрнувам внимание на тоа што јадам, ги добив градите што ги посакував. Не станува збор за градник што ги крева или некаква корекција. Јас сум! – прокоментира Ловато и продолжи:

И знаете што? Тие ќе се променат. Ќе биде во ред и за мене. Но, ова нека биде поука за сите. Нашето тело ќе го направи она што треба да го прави веднаш штом престанеме да го контролираме. Каква иронија…

Пејачката во минатото се бореше со нарушувања во исхраната, депресија и повреди на самата себе и заврши во болница поради предозирање.

Кога имав 12 години, на училиште беше објавена петиција што требаше да ме охрабри да се убијам. Тие ме нарекуваа грди зборови и ми рекоа дека сум дебела и грда. Знам дека не требаше да ги слушам, но сепак зедов сè на срце. Мислев дека немам пријатели само затоа што сум дебела – рече таа еднаш за американските медиуми.

Сепак, по рехабилитацијата, таа покажа дека е посилна од „дежурните коментатори“ на социјалните мрежи. Таа објави необработена фотографија во бикини и на своите следбеници им покажа целулит.

Знаете што, тоа е целулит. Буквално толку сум уморен да се срамам со своето тело, да уредувам фотографии за кои другите мислат дека сум убава, но тоа не сум јас. Сакам ново поглавје во мојот живот, дека можам да бидам автентична отколку да се обидувам да ги исполнам туѓите стандарди – напиша таа, додавајќи дека е горда што има тело што поминало низ многу.