Мислите дека ја познавате Серена Вилијамс? 7 забавни факти што докажаа дека таа е легенда

25 април, 2020
Serrena

Кога станува збор за светот на професионалниот тенис, можеби нема име повеќе препознатливо од Серена Вилијамс. Таа и нејзината постара сестра Венус се сметаат за сила на теренот, а на 38 години, Серена не покажува никакви знаци на забавување. Тенискиот ас освои 23 Grand Slam singles титули , тое е еден од женските рекорди на сите времиња, поставен од Маргаред Корт – а во типичен Серена стил, таа се уште го брка следното парче историја. Се разбира, Серена е повеќе од само тениска sвезда, а ние собравме неколку факти кои ќе ве натераат да ја видите оваа прекрасна дама во едно сосема ново светло.

Таа го збори францускиот јазик како мајчин
Таа е најдобра пријателка со Меган Маркел
View this post on Instagram

Mama & Papa.

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams) on

Го запознала својот сопруг во хотел во Рим
Верата е важен дел од нејзиниот живот
Таа беше тренирана од својот татко, на возраст од 14 години
Таа победи на Australian Open додека беше бремена
Таа помогна да се изградат училишта во Африка и Карибите