„Ова е длабоко навредливо“: Поранешниот уредник на „Vogue“ нападна за фотографија со црн модел

7 јуни, 2020
vog 2

Француската модна легенда и поранешна уредничка на париското издание на магазинот „Vogue“, Карин Ројтфелд, го привлече вниманието на јавноста поради објавата на нејзиниот профил на Инстаграм. Имено, таа објави фотографија на која позира со афро-американскиот модел Анок Јаи.

„Анок не е црнка, таа е мојата пријателка која ми недостасува“, напиша Карин.

“Никогаш порано не сте објавиле фотографии со црни жени. Вие ја користите нејзината боја на кожа за да се чувствувате добро во врска со секојдневниот расизам во кој сте вклучени. Ова е длабоко навредливо”, “Таа е дефинитивно црнка, не треба да ја” изоставите”нејзината раса, изразете ја!” , “Значи, вие сте глуви и слепи”, се само некои од коментарите.

Поради негативните реакции, Карин го избриша постот и јавно се извини на нејзиниот Инстаграм.

“Би сакал искрено да се извинам за мојот претходен пост. Мојата намера беше да искажам љубов и поддршка за драг пријател. Свесна сум дека сум нанела болка на заедницата што сакав да ја

поддржам. Учам од ова искуство и ќе продолжам да ја користам мојата платформа и глас за да создадам можности за промена. Анок, вие сте убава, силна и талентирана црна жена и не мислам на ништо лошо. Сакав да испратам порака за поддршка “, напиша таа меѓу другото на својот Инстаграм.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi