Познатите и славните ги споделија своите искуства! Ракот не ги победи, тие се бореа како лавици: „Има дел од мене кој секогаш ќе се плаши“

24 октомври, 2020
насловна

Ракот ги напаѓа подеднакво и сиромашните жени и оние кои обично ги нарекуваме богати и славни

Единствената разлика е веројатно во тоа што сиромашните жени ја носат својата болест и се борат за заздравување во приватноста, додека славните имаат „лоша среќа“ да зборуваат за своите животи во медиумите и за работи што се многу приватни. Точно, многу познати жени го споделија своето искуство со карцином на дојка со јавноста во обид да ја отстранат стигмата и стравот што сè уште е присутен кај сите жени и да придонесат за спречување на рак на дојка.

Синтија Никсон, ѕвездата на серијата „Сексот и градот“, дозна за дијагнозата за време на рутинска контрола. Не сакаше јавноста да знае за неа, па се бореше тајно против болеста. Зборуваше за сè само две години откако се излечи и призна дека и таа, како и секоја друга „смртничка“, била исплашена, но не била изненадена затоа што нејзината мајка исто така победила рак.

Џулија Луис-Драјфус, светски позната по улогата на Елејн Бенес во серијата Сејнфелд, исто така го победи ракот. На доделувањето на Еми наградите во 2017 година, таа постави рекорд, освојувајќи ја наградата по шести пат, а веќе следното утро дозна дека има рак на дојка. Помина низ шест циклуси на хемотерапија и двојна мастектомија. Таа продолжи да работи. „Тоа ми даде надеж и можев да се фокусирам на работата, наместо… да се обидам да останам жив“, рече таа во февруари оваа година. Иако успешно се бори против болеста, таа признава дека секогаш постои страв. „И понатаму се справувам со страв, да бидам искрена“, рече таа. „Среќна сум со мојата победа, но има дел од мене кој сè уште е исплашен.


Кајли Миног исто така се врати на музиката и настапите по операцијата и другите третмани. Пејачката често истакнуваше дека ја спасила само нејзината интуиција затоа што нејзините лекари поставиле погрешна дијагноза. Откако ја почувствувала грутката, тие и рекоа дека сè е во ред, но таа инсистираше на уште еден преглед, кој, како што вели, и го спасил животот.

Ми беше многу тешко, но бев убеден дека мојата болест е порака до луѓето да се грижат за себе. Јас не сум тука за да ги исплашам луѓето, туку за да бидам пример дека болеста може да му се случи на секого. Мора да бидеме претпазливи – рече Кајли Миног.


Ѕвездата позната по филмот „Брилијантен“ Оливија Њутн Џон дозна за дијагнозата уште во 1992 година, истовремено со издавањето на албумот со најголемите хитови во нејзината кариера. Таа одлучи да направи мастектомија, по што се опорави. Нејзиното име се користеше во кампањите против оваа малигна болест, а албумите „Посилни од порано“ и „Грејс и благодарност“ ги посвети на жените ширум светот кои се најдоа во иста ситуација како неа. Но, ракот се вратил уште двапати и оваа позната актерка, иако тврди дека се чувствува „фантастично“ со малигната болест, сè уште се бори сега, на 72-годишна возраст.

Мартина Навратилова, една од најдобрите тенисерки во светот, не можеше да поверува кога во февруари 2011 година доктор и рече дека има рак на дојка. Таа беше шокирана затоа што веруваше дека нејзиниот спортски, здрав начин на живот исто така ја штити од рак кој беше откриен во рана фаза.

„Цел живот имам контрола над мојот живот и тело, а потоа тоа ми се случува мене“, рече таа тогаш. Мартина Навратилова денес има 64 години и е во истополов брак со 48-годишната Јулија Лемигова, поранешна манекенка и поранешна Мис на Советскиот сојуз.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum