Разоткривање на култот: Закани, силувања, насилство…

18 октомври, 2020
њоувис


Леа Ремини во емисијата откри дека членовите на црквата, кои работеле напорно и заработувале за живот секоја година, морале да и дадат на црквата до 214 евра додека таа дала околу 3 милиони евра


За прв пат, една телевизиска станица се осмели да снима документарен филм за саентологијата. Ѕвездата на документарната серија со осум епизоди е Лиа Ремини, поранешна sвезда на серијата „Крал на Квинс“ и поранешна членка на тој култ. Таа помина повеќе од три децении во саентологија и во 2013 година конечно реши да замине. Оттогаш, таа води тешка правна битка против разни обвинувања од скиентолошки кругови кои се обидуваат да ја омаловажат и со тоа да ја минимизираат нејзината порака. Леа, сепак, реши да се врати на познатиот терен, на ТВ екраните и овојпат нејзината порака не е сама.


Сајантолози од висок ранг
Во првата епизода, нејзе и се придружи и поранешниот висок функционер на Скиентолошката црква Мајк Риндер, а исто така имаше закани од страна на адвокатите на Скиентолошката црква кои во голема мерка беа сведени на обвинувања: „Црквата негира многу изјави дадени во програмата“ Риндер некогаш беше одговорен за клевета на сите противници на саентологијата, и официјално беше портпарол на меѓународните односи.

Ремини, од своја страна, има едноставна порака. „Некој мора да стори нешто во врска со овој култ. Како што понатаму објасни, нејзината цел е да му покаже на остатокот од светот каква штета прави членството во саентолошката црква.
Некогаш, Леа беше една од најистакнатите членови на холивудската гранка на саентологијата. Таа се сеќава како беше верен член повеќе од три децении и како секогаш и се заблагодаруваше на црквата за сите нејзини успеси. Кога не успееше, таа ќе се обвинуваше себеси, исто како што ја научија скиентолозите. Минатата година таа објави книга, вистинско откритие на саентологијата, во која се присети на својот живот во тој култ. Разочарувањето започна уште во 2007 година на венчавката на Том Круз и Кети Холмс во Италија.

Ремини не успеа да ја пронајде Шели Мискавејџ, сопругата на шефот на скиентологијата Дејвид Мискавејџ, и започна да се распрашува.

„Тие ми рекоа дека навистина не треба да поставувам некои прашања“, се присетува Ремини. Неколку години подоцна, таа пријавила дека Шели е исчезната во полиција, но полицијата на Лос Анџелес на крајот се откажала од потрагата.

Силување на малолетници
Ејми Скоби, исто така една од поранешните членови на саентолошкиот култ, се појави во истата епизода и го повтори она што го видела додека била нејзина членка. Таа го опиша Дејвид Мискавејџ како лут човек кој често задавил и тепал вработени мажи. Таа се присети дека слепо верувала во црквата, дури и откако ја силувал скиентолог кога имала само четиринаесет години. И серијата скоро никогаш не заврши. Адвокатите на Скиентолошката црква жестоко ја нападнаа мрежата А & Е; да престане да снима или барем никогаш да не емитува документарни филмови.

Не знам колку малку серијата не успеа да пропадне. Знам дека се од А & Е; беа многу упорни и откако ги видоа снимките и ги слушнаа приказните, тие апсолутно се посветија на емитувањето на сериите “, изјави Лиа.

Таа исто така потсети како црквата некогаш се обиде да го искористи нејзиното влијание како ѕвезда на популарна ТВ серија. Том Круз еднаш го замоли Ремини да му се јави на тогашниот шеф на Си-Би-Ес, ТВ-станицата што емитуваше „Крал на Квинс“, со цел да се откаже од емитување емисија за Том и неговото влијание во скиентолошките кругови.

Разговорот беше крајно незгоден и на крајот Лес Монвес рече дека е повреден од грижата за тоа што таа или некој друг мисли и дека нема да се меша во уредничката политика на која било емисија. Лиа во емисијата откри дека членовите на црквата, кои работеле напорно и заработувале за живот секоја година, морале да и дадат на црквата до 214евра, додека таа дала околу 3 милиони евра. Скиентолошката црква продолжува да кажува дека Ремини е само неуспешна актерка која се обидува да заработи пари со клевета за саентологијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum