Судбината на Никол Кидман е запишана во името: После брачен бродолом, најде среќа во љубовта кога најмалку се надеваше, а денес избира улоги по случаен избор и посебно се истакнува во секоја од нив

14 декември, 2020
1365272

И покрај несигурноста што ја придружуваше од мали нозе поради нејзината висина и тешкотиите со балансирање на нејзината кариера и приватниот живот, австралиската убавица Никол Кидман оствари завидна актерска кариера. Сексуално вознемирување, за разлика од многу колеги во Холивуд, таа не доживеала затоа што била под заштита на моќен човек со кого се омажила од љубов. Нејзиниот брак со Том Круз претрпе бродолом, а професионалното признание ѝ донесе тага за реализацијата на осаменоста. За среќа, таа најде човек на кој секогаш може да смета. И покрај фактот дека некои улоги се емоционално исцрпувачки, ова не е причина да ја отфрли својата кариера и ги избира само оние што му овозможуваат на нејзиното семејство да биде секогаш заедно.

Австралиската актерка Никол Мери Кидман е родена на 20 јуни 1967 година во Хонолулу, Хаваи, па го добила хавајското име Хокулани (hōkū lani) од нејзините родители Антони и Џанела. Преводот на тоа име би бил „небесна sвезда“, а родителите на Никол пронашле инспирација во локалната зоолошка градина, каде што во исто време се родил истоимен слон. Семејството Кидман се преселило во Вашингтон кратко по нејзиното раѓање, а неколку години подоцна се вратиле во својата татковина Австралија.

По завршувањето на средното училиште во Сиднеј, Никол покажа голема љубов кон секоја уметност и работењето во улицата „Филип Стрит“ ја охрабри да стане актерка.

Високата и витка австралиска убавица неодамна откри дека била многу несигурна во својата младост и дека не била задоволна од својата висина, но дека никогаш не била конформист.

„Како тинејџерка никогаш не сум била конформист. Но, бев многу несигурна затоа што пораснав многу брзо. Кога имав 13 години, веќе бев висока 177 сантиметри. Сепак, тоа не ме спречи да го носам она што сакав да го носам“, изјави Никол за британски Glamour, додавајќи дека отсекогаш била многу чувствителна.

„Често мислев дека нема да успеам во нешто и ќе се распаднам. Но, со текот на времето станав посилна “, рече Кидман за себе.

Својата прва главна улога како 15-годишничка ја доби во филмот „Bush Christmaѕ“ и продолжи да ја гради кариерата во филмови како „BMX Bandits“ и телевизиски серии како „Five Mile Creek“ и „Vietnam“. Таа ја освои првата награда за најдобра актерка од Австралискиот филмски институт за нејзината улога во мини-серијата „Vietnam“.

Патување во Холивуд и прв брак со филмска ѕвезда

Пробивот на американската филмска сцена започна со филмот „Dangerous sea“, а за време на промотивната турнеја го привлече вниманието на славниот актер Том Круз кој ѝ рече дека сака да ја запознае.

„Помислив – леле, тоа е Америка. Том Круз сака да ме запознае. Тој ги сними „Top Gun“ и „Koktel“, филмови што ги гледав додека растев“, таа еднаш ја опиша својата реакција кога ѝ беше кажано дека холивудската sвезда сака да ја запознае.

Потоа глумеше со Круз во филмот „Денови на громот“, а за време на снимањето тие започнаа да се забавуваат. Никол, според сопственото признание, лудо се вљуби во Том и за човекот што ја собори од нозе, таа беше подготвена да замине до крајот на Светот. Тие се венчаа на Бадник 1990 година, а пет месеци подоцна започнаа да го снимаат нивниот втор заеднички филм „Далечни хоризонти“.

Поради ектопична бременост што ѝ се случи во 1991 година, славната двојка реши да посвои и за време на бракот ги посвоија Изабела, родена на 22 декември 1992 година и Конор родена на 17 јануари 1995 година.

Повторно се најдоа на исти филм во 1999 година и на него поминаа дури 15 месеци. За време на снимањето на драмата со еротски психолошки трилер „Eyes Wide Shut“, режисерот Стенли Кјубрик ги замоли Том и Никол да ги признаат нивните стравови од брак и посветеноста кон партнерот.

„Том ќе слушнеше работи што не сакаше да ги чуе. Не беше како терапија затоа што немаше кој да ве праша како се чувствувате за тоа. Беше искрено, а понекогаш и брутално искрено “, рече Кидман.

Со цел да внесат голема недоверба меѓу нивните ликови, Кјубрик ги принудил двете sвезди да се дистанцираат еден од друг со денови и тие целосно му се предале.

„Никогаш порано не сте можеле да видите двајца актери како потполно потчинети и како се поклонуваат пред нозете на режисерот“, рече нивниот колега од филмот Todd Field.

Стенли Кјубрик почина кратко време по завршувањето на снимањето, а Никол беше уништена од неговата смрт. „Јас навистина го сакав Стенли и се чувствував многу поврзана со него. Тој беше во нашите животи околу четири години “, рече таа за покојниот режисер.

Следниот филм бараше многу од неа поради многу пеење, но и снимањето беше физички тешко за Кидман. За улогата на куртизана во филмот „Moulin Rouge“, таа беше наградена со Златен глобус за најдобра актерка во мјузикл или комедија и ја доби својата прва номинација за Оскар. Но, двапати ги скрши ребрата и ја искина ‘рскавицата во коленото. Таа ги скина првото ребро и ‘рскавицата за време на подготовките за снимање, што ја одложи за две недели, а кога се врати, беше снимена наопаку во многу сцени, бидејќи снимаше во инвалидска количка. Повторно го скрши реброто со влегување во корсетот што го носеше затоа што сакаше половина што Вивијан Ли ја имаше во филмот „Gone with the Wind“. Тоа беше половината од 46 сантиметри, за што требаше многу затегнување.

Развод од Том Круз

На Бадник 2000 година, Том и Никол ги обновија своите завети на прославата на нивната десетгодишнина од брак, а Том во тие денови изјави дека тој и Никол ќе бидат заедно засекогаш.

„Таа има сè што некогаш сум барал кај жена. Ние сме заљубени како на првиот ден од бракот, а оттогаш поминаа 10 години и не поминавме повеќе од 10 дена разделени“, изјави славниот актер, а набргу потоа тој поднесе барање за развод.

Двојката го објави ненадејното раскинување на 5 февруари 2001 година, а портпаролката на парот во изјавата рече дека заклучиле дека поради тешкотиите и поделбите што им ги донесуваат нивните кариери, најдобрата опција во моментот е консензуален развод. Том поднесе барање за развод пред судот во Лос Анџелес, повикувајќи се на непомирливи разлики.

Во овој исклучително тежок период од нејзиниот живот, Никол се обиде да се скрие зад своите улоги. „Да бидам целосно искрена, тогаш бегав од мојот живот затоа што не можев да се справам со неговата реалност. Прекрасно е што како актер може да станеш нешто друго“, изјавила Никол во една прилика и долго време била опседната со бракот со Круз и само шест години по разводот открила дека во тоа време била бремена, но и дека имала спонтан абортус. По разводот, нивните посвоени деца, кои Круз веќе ги запозна со светот на саентологијата, останаа да живеат со него, оддалечувајќи се целосно од нивната мајка.

Во едно од ретките интервјуа, во кое таа се осврна на тоа, Кидман за NY Magazine во 2018 година изјави дека нејзиниот брак со холивудската sвезда ѝ обезбедува заштита од сексуално вознемирување. „Се омажив многу млада, но тоа дефинитивно не беше заради моќ, туку заради заштита“, рече Кидман и се омажи за Круз на само 22 години.

„Се омажив од љубов, но се омажив со исклучително моќен човек кој ме заштити од сексуално вознемирување. Можев да работам и сè уште да бидам многу кожурна “, рече Кидман.

Бидејќи разводот дојде непосредно по хитот на Кјубрик, многумина заклучија дека снимањето на филмот им носи проблеми во бракот, но Кидман, по долго молчење, зборуваше на оваа тема на почетокот на октомври и откри дека тие навистина имаат идеален брак.

На прашањето дали се чувствува лошо од некои сцени во филмот и дали тоа влијае на нејзиниот однос со нејзиниот тогашен сопруг, Никол Кидман во интервју за New York Times рече: „По снимањето на тие сцени, одевме на трки на картинг. Би ја изнајмиле целата тркачка патека за себе и ќе се натпреваруваме до 3 часот наутро. Не знам што друго да кажам. Можеби немам можност да погледнам наназад и да ја расечам нашата врска. Или едноставно не сакам“.

Во тоа интервју, таа се осврна и на нејзиниот однос со Кјубрик, велејќи дека обожавале да работат со него.

„Ние го снимавме тој филм две години. Имавме две деца и живеевме во камп приколка, главно јадејќи шпагети, кои Стенли често ги јадеше со нас. Работевме со најголемиот режисер и научивме за животот, како и за тоа како да уживаме во него на снимањето“, рече Никол, и покрај првичните противења, таа се согласи да застане целосно гола пред камерите и да снима повеќе сексуални сцени со нејзиниот сопруг.

Кидман сакаше да се осигура дека таа нема само да стои така гола, што ќе ги насмее сите, па се договори со Кјубрик да ѝ ги покаже сите сцени на голотијата пред да ги постави во филмот.

„За една жена, тоа е фантастична позиција кога ќе ви кажат„ еднаш кога ќе бидете во ред со тоа, супер, тоа е тоа “, рече Кидман за искуството и на крајот не одби ниту една сцена.

Потврда во професионалниот и пораз во приватниот живот

Едно од бегствата од реалноста на животот што го споменува Никол беше улогата на Вирџинија Вулф во филмот „Часови“ од 2002 година, во кој таа глумеше заедно со Мерил Стрип и Џулијана Мур.

„Можев да се чувствувам како се отворам. Отсекогаш имало многу работи што вриеле во мене и поради некоја причина не ги пуштив. Во моментов, јас сум подготвена да се разголам и да се дадам себе си “, рече Никол и ја играше улогата на авторка на самоубиството, за кое со громогласен аплауз го освои Оскарот за најдобра актерка.

„Никол е филмска sвезда, но за разлика од многу филмски sвезди, таа е актерка во трансформација. Фактот дека успева да направи таква трансформација во оваа улога го потврдува како можеби еден од главните актери на нејзината генерација. Тоа е необична и брилијантна вештина “, изјави режисерот на„Часови“, Стивен Далдри.

За првата Австралијка на која ѝ беше доделена Американска академија, освојувањето на Оскар беше пресвртница во нејзиниот живот, но не во актерска смисла, како што еднаш рече, туку затоа што тоа ја симболизира нејзината осаменост, затоа што немаше со кого да ја сподели оваа неверојатна потврда во оваа фаза од нејзиниот живот.

Кај нејзиниот втор сопруг Кит Урбан, таа пронашла човек на кој секогаш можела да смета

Нејзината кариера продолжи по траекторијата нагоре, а во јануари 2005 година, тогаш 38-годишната Никол Кидман се сретна со кантри музичарот Кит Урбан на свечена вечера во чест на Австралијците во Лос Анџелес.

Иако призна дека е љубов на прв поглед, Никол еднаш откри дека на Кит и биле потребни четири месеци да ја повика. Во интервју за списанието „Glamour“ во ноември, таа рече дека Кит ја одвел со неговиот прв мотор „Harley-Davidson“ до Вудсток на првиот состанок. До крајот, тој го освои срцето на актерката правејќи пикник во шумата.

Не им требаше многу време да сфатат дека се создадени еден за друг, па во мај 2006 година, тие ја објавија својата венчавка во јавноста. Тие се венчаа на 25 јуни истата година во Сиднеј, а Кит не го означи тој момент како промена на животот, туку како почеток на животот. Неколку месеци по венчавката, на 19 октомври 2006 година, тој донесе одлука за лекување на зависност од алкохол, во која ја имаше целосната поддршка од својата сопруга. „Поврзувањето со некој што е во фаза на рехабилитација ми даде неверојатно знаење и повеќе сум подготвена да бидам со него на секој чекор“, рече Никол.

Додека работеше на филмот „Australija“, кој започна да го снима во 2007 година, откри дека е бремена, а нивната прва ќерка Сандеј Роуз Кидман Урбан ја дочекаа на 7 јули 2008 година.

„За мене, неделата беше најосамен ден во неделата (Sunday), бидејќи никој не се дружеше во недела. Сите се со своите семејства и порано се плашев од недела. Кога ја запознав Никол, ми стана омилен ден во неделата затоа што секогаш го поминувавме заедно “, објасни тој за името на неговата ќерка Кеит.

Тие ја пречекаа својата втора ќерка Фејт Маргарет Кидман Урбан, која е родена од сурогат мајка, на 28 декември 2010 година. Како што растеше семејството, Никол продолжи да расте како актерка, прифаќајќи различни улоги. За филмот „Зајачка дупка“, во кој таа не само што глумеше, туку и го продуцираше со нејзината продуцентска куќа „Blossom Films“, таа беше номинирана за Оскар по трет пат.

Поддршка oд сопругот во најтешките моменти

Филмот „Grace of Monaco“ од 2014 година, во кој таа ја толкува улогата на принцезата од Монако, Грејс Кели, заработи негативни коментари во печатот и беше критикуван од самото кралско семејство Монегаско. Но, не беше најлошото нешто што ја донесе таа година, но за среќа таа го имаше вистинскиот маж со себе. За време на посетата на неговата помлада ќерка Антонија во Сингапур, 75-годишниот Ентони Кидман ненадејно почина во септември.

„Мојот сопруг само се подготвуваше на сцената кога го викнав врескајќи и плачејќи. Тој се симна од сцената, седна во авион и по шест часа летање тој ме крена и беше буквално покрај мене две недели “, таа откри поддршка од нејзиниот сопруг, кој една година подоцна се збогуваше со својот татко Роберт.

Ненадејната загуба на нејзиниот татко ја потсети на животот како минлив. „Одлучив да бидам поактивна и посмела. Си реков дека морам повторно да глумам во театар и да пробам многу други работи од кои се плашев “, рече еднаш Никол, а во 2015 година се врати на сцената и за нејзината улога во претставата„ Photograph 51“, во оригинална продукција на Вест Енд, победи наградата Вечер за стандард за најдобра актерка.

Балансирање на кариерата и приватниот живот

Во неодамнешното интервју за списанието Glamour, Кидман отворено зборуваше за нејзините проблеми од минатото, за кои вели дека успеала да ги надмине само кога го запознала сегашниот сопруг. Со години, вели таа, и било тешко да најде рамнотежа помеѓу кариерата и приватниот живот и дека и било тешко да се справи со одвојувањето на емоциите од одредени улоги.

„Сето тоа може да биде многу токсично. Долго време учев дисциплина и се обидував психички да издржам сè. Морав да научам како да се заштитам од надворешниот свет додека се подготвував за некоја улога. Меѓутоа, треба да се најде рамнотежа во сето ова, бидејќи во спротивно, човекот не завршува добро“, рече Никол и, меѓу другото, призна дека со години била исклучително осамена.

„Велат дека осаменоста е тивок убиец. Не го кажуваат тоа без причина. Верувај ми, тоа предизвикува многу внатрешна болка и е многу тешко. Осаменоста е епидемија “, рече таа, додавајќи дека имала навистина среќа да се сретне со човекот на нејзиниот живот во 2005 година.

„Особено во вакви времиња е важно да имате некој да дојде и да се утеши кога е тешко. Пресреќен сум што имам таква личност покрај себе, на која секогаш можам да се потпрам. Кит е прекрасен сопруг и јас сум исклучително среќен што го имам“, рече Кидман, заклучувајќи дека во моментов најмногу жали за луѓето кои се осамени.

„Кит се појави и ме заштити. Ме сакаше, ми даде самодоверба и со него се чувствувам многу попријатно. Тој знае кој сум и ми помогна да се отворам, бидејќи јас сум интроверт и тој е екстроверт “, рече таа во интервју за списанието „Marie Claire“.

Тајната на нејзиниот среќен брак со Урбан, откри актерката во една прилика, е во вербалната комуникација, но и во откажувањето од некои улоги

„Никогаш не сме си испраќале еден со друг СМС-пораки. Значи, тоа не е нашата врска, што е интересно, нели?“ рече таа во интервју за списанието Parade Кидман објасни како од самиот почеток двајцата комуницираат исклучиво по телефон.

„Почнавме така затоа што не знаев да пишувам текст. Едноставно, успеавме во разговорите, па сега не сакаме ништо поразлично “, објасни Кидман.

Но, не е само вербалната комуникација одговорна за брачната среќа – таа неодамна откри дека одбива многу филмски улоги заради своето семејство и понекогаш избира проекти засновани на тоа дали се снимани на источниот брег кога девојчињата немаат училиште. Со цел успешно да ја балансира работата со семејството, таа исто така прифаќа споредни улоги. „Сè се менува од ден на ден. Нема конекција. Земам улоги по случаен избор. Јас навистина не знам што и како го правам тоа. Немам претстава за тоа“, вели познатата актерка и признава дека одредени улоги емоционално ја исцрпуваат.

„Одредени работи ме погодија. Вие едноставно не можете да го избегнете тоа, иако понекогаш би сакал. Не можете да го научите тоа, иако се обидов и тоа на крај влијае на моето здравје, на мојот дух “, вели познатата добитничка на Оскар која не воодушеви последниве години со глумата во ТВ серии како„ Мали лаги “или последната мини серија„ Распаѓање “и 2016 година Таа го воодушеви филмскиот свет со улогата во филмот „Лавот“, за кој беше номиниран за Оскар по четврти пат.

„Беше толку лесно да се промовира овој филм и да се зборува за него. Ова е љубов. Се работи за единство и семејство, за моќта на мајчинството “, рече таа за филмот Кидман. Сју Бриерли, жената што ја отелотвори и се спријатели, вели интензитетот со кој Никол играше буквално дека и ги отсекуваше нозете. „Почнав да треперам и бев во целосен шок, па мораа да ми носат вода“, се сеќава Брирли, Австралиец, кој посвои момче од Индија, кое се раздели од своето семејство поради несреќен сплет на околности.

Со сопругот, вели, има елаборат систем, така што семејството е секогаш заедно

„Кога Кит не е на турнеја, многу е полесно. Тој оди на турнеја следната година, а потоа нема да работам и да снимам премногу. Немаме одговори на сè, но она што го знаеме е дека нема да го загрозиме семејството“, решителна е Никол и најважната лекција за мајчинството ја научи од нејзината баба.

„Баба ми ми рече дека најважно е да им се даде на децата многу љубов. Секогаш ќе има проблеми и тешкотии, но љубовта е најважна. Често се сеќавам на нејзините зборови “, вели Никол и зборуваше за шармот на родителството во октомври, кога беше учесник на панел за мајчински грижи преку видео врска.

Велејќи дека нејзината цел е да ги „води“ своите деца, додека се обидува да ја избегне стапицата да стане „хеликоптер родител“, Кидман призна дека стравува од влегувањето на неделата и Фејт во светот на социјалните мрежи затоа што и самата не е многу технолошки разбирлива.

„Многу ми е тешко да ги следам и да ги надгледувам, така што нема да дозволам да бидат на Инстаграм. Во моментов, моето 12-годишно дете сака да се вклучи во сето ова и да се пофали со тоа малку, но тоа е таа постојана игра „повлече, повлечи“. Мислам дека многу родители би можеле да се согласат со мене“, изјави Кидман, чиј приоритет во образованието е да ја одржи самодовербата и самопочитта на своите деца.

Јас сè уште ги насочувам, но не им командувам и се обидувам да не бидам „родителски хеликоптер“. Им дозволувам да прават грешки и да паѓаат, не обидувајќи се да ја апсорбираат таа болка на кој било начин. Има толку многу, но тоа е радост. Радост е што овие прекрасни мали жени растат и ги откриваат од ден на ден. Ми се допаѓа тоа“, заклучува Кидман.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris