Тејлор Свифт против Доналд Трамп: „Јас навистина мислам дека тој смета дека ова е автократија“

8 јуни, 2020
фдсдф

Поп-sвездата Тејлор Свифт е дел од многуте разочарувања во рамките на музичката индустрија. Но, освен музичкиот менаџер Скутер Браун, нејзин сегашен најзначаен противник е Доналд Трамп. Погледнете го нејзиниот јасен твит.

По поддршката на кандидатите за демократи во нејзината родна држава Тенеси, следниот потег на Свифт беше да ги однесе работите на национално ниво. Првиот пат кога таа го извика Трамп беше кога Свифт ја прифати наградата Видео на годината на МТВ ВМА за нејзиниот втор сингл , “You Need to Calm Down.”

Музичкото видео вклучуваше врска со законот за еднаквост, на која Свифт се осврна во нејзиниот говор. Поточно, таа го забележа бројот на потписите што ги заработи, што е „пет пати повеќе од износот што ќе треба за да се добие одговор од Белата куќа“.

Свифт исто така почна да зборува за Трамп во низа интервјуа. Таа за „Гардијан“ во август 2019 година рече: „Јас навистина мислам дека тој смета дека ова е автократија“. И во нејзината насловна страница на Vogue, таа го нарече „политички опонент кој ја оружа идејата за одобрување на славните“. Но, кога ги разоткри стиховите на нејзината песна на љубовниците “Miss Americana and the Heartbreak Prince” ги откри своите чувства за него.

Тоа не само што се расистички, ужасни преземања сега стануваат претекнувања во нашата политичка клима, туку и луѓето што ги претставуваат тие концепти. Светот е гласен и тоа е грозно “, рече таа за Ролинг Стоунс во едно друго интервју во септември 2019 година.

Долго време, Свифт ги чуваше своите политички погледи за себе. Публиката ја гледа нејзината одлука да зборува против Марша Блекбурн, стабилна поддржувачка на Трамп пред среднорочните избори во 2018 година.