„The Queen’s Gambit” е серијата што ја гледа цел свет, што се крие во ПРИКАЗНА: Снимено по ликот на шахист чиј ПЕКОЛ ЗАПОЧНА НА БАЛКАНОТ!

24 ноември, 2020
г

Маестралната серија на Нетфликс „The Queen’s Gambit” ги освои срцата и умовите на гледачите ширум светот, а поради карактерот и делото на измислената шаховска хероина Елизабет Хармон, популарноста на оваа игра скокна зачудувачки, додека едно име од реалниот свет на шахот е тесно поврзано со нејзината …

Елизабет Хармон од серијата, толкувана од актерката Ања Тејлор Џојл, е „чудо од дете“ кое совлада една од најсложените и најсложените игри во светот – шахот.

Сепак, нејзиниот успех на ова поле често е во сенка на приватни проблеми и „лудило“ од кое понекогаш не може да избега.

Оваа мини-серија на платформата Нетфликс започна побрзо по објавувањето да ги руши рекордите на гледаност, а позитивни критики пристигнаа од гледачи и експерти од светот на телевизијата и филмот, како и од светската шаховска заедница, кои беа импресионирани од кредибилитетот и начинот на снимање на приказната. предметната игра.

Но, Елизабет Хармон не е класичен херој и протагонист – таа има проблем со алкохол и дрога, таа често не може да ги контролира своите емоции, и покрај победите и успесите, поради своето однесување не е некој што лесно станува миленик на публиката.

Оние што ги гледале (и оние кои не се предупредени да ги следат делумните спојлери на серијата) знаат дека Бет на крајот успева да биде првиот Американец што ги победил руските велемајстори, дотогаш познати како доминантни светски шахисти.

damin gambit, bobi fišer, elizabet harmon

Сето ова води кон честа споредба на ликот на Елизабет Хармон со американскиот шахист, еден од најпознатите играчи во светот – Боби Фишер.

Фишер е една од поинтригантните фигури на ова поле, бидејќи честопати ги исполнуваше насловните страници на медиумите со контроверзни изјави и уште поскандалозно однесување.

Некои велат дека ниту еден шахист до тогаш не бил добар како Фишер, а неговите потези се изучуваат и денес.

Многумина го споредија Фишер со компјутер, велејќи дека тој е шаховски Ахил без ахилова пета. Но, за разлика од многу шахисти од Советскиот Сојуз, тој имаше исклучително кревка психа – звучи познато?

И Хармонова и Фишер имаат заедничко, покрај менталните болести со кои се бореа, дека научиле руски јазик, започнале рано да живеат сами, сакале висока мода и играле „сицилијанска одбрана“. Исто така, тие „проголтаа“ книги поврзани со шахот и меморираа до најмалите детали.

Фишер започнал да игра шах кога имал само 6 години, а до 11 години бил редовен член на шаховски клубови во Њујорк.

Неговиот живот беше шах, и тој се стремеше само кон една работа – да стане најдобар во оваа игра и да ги победи Русите, кон кои честопати отворено покажуваше нетолеранција.

Првпат ја посети српската престолнина на 9 јули 1958 година, како млад петнаесетгодишен американски шампион во шах.

„Новости“ тогаш организираа два тренинга за Боби, со идните велемајстори Јаношевиќ и Матуловиќ. Луѓето се собираа масовно на тогашниот плоштад Маркс и Енгелс (денес Никола Пачиќ). Горе, во зградата „Борбе“, во салонот „Новости“, се играа овие натпревари, а во салата „Ателје 212“ („Ателје“ тогаш беше во зградата „Борбе“, каде што е денес Комерцијална банка), емитуваа на голема демонстрациска табла се движи.

Фишер одигра 1: 1 (две ремија) со Јаношевиќ, и го победи Матуловиќ со 2,5: 1,5.

damin gambit, bobi fišer, elizabet harmon

Боби стана миленик на градот. Тој беше во градот Пионер. Децата со ентузијазам го поздравија, а тој го спореди Градот во Косутњак со Дизниленд, само со таа разлика „дека таму сè се плаќа“.

Тој беше херој во Белград во 1970 година на познатиот „натпревар на векот” во Домот на синдикатите. Играше и во 1992 година во центарот „Сава” во реприза на натпреварот со Борис Спаски во 1992 година.

Потоа, по 20 години непојавување во јавноста, Фишер излезе од изолација за да го предизвика Спаски (кој тогаш беше на 96-102 место на списокот) во „Одмаздата на 20-от век“ во 1992 година, со посредство и организација на контроверзен југословенски бизнисмен. Јездимир Васиjeевиќ.

Овој натпревар се одржа на Свети Стефан во Црна Гора, и покрај строгото ембарго на ООН, кое вклучуваше забрана за одржување спортски натпревари во поранешна СР Југославија.

Даночната управа на Соединетите држави го извести Фишер, пред натпреварот, дека неговото учество е спротивно на законот, а по натпреварот издаде потерница за негово апсење. Натпреварот продолжи во Белград, а Фишер победи со 10 победи, 5 порази, 15 нерешени средби и никогаш тој веќе не можеше и сакаше да се врати во Америка.

Фишер не игра натпреварувачки шах од 1992 година, а потоа помина неколку месеци во Србија во текот на 1992 и 1993 година.

Тој беше уапсен во 2004 година на пат кон Јапонија и му беше одземен американскиот пасош. Затоа во 2005 година тој аплицираше за исландско државјанство и го доби. Последните години од својот живот ги помина во Исланд и се повеќе паѓаше во целосно лудило.

Кога почина, тој имаше 64 години – точно колку што има полиња на шаховската табла.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi