Тој беше најдобриот пејач на сите времиња, се бореше против ХИВ, а богатството и го остави на неа!

24 ноември, 2020
фреди

Неговото име беше Фарок Булсара, а младиот Фарок почна да се нарекува себеси Фреди кога одеше во интернат за момчиња. Тој официјално го смени своето име околу 1970 година, кога беше формирана групата „Кралица“.

За повеќето негови обожаватели, Фреди беше Британец, но неговиот идентитет беше многу посложен. Неговите родители биле Индијанци, чии предци потекнувале од Персија, а тој е роден на 5 септември 1946 година во Занзибар. Неговото семејство се преселило во Велика Британија за татко му да ја продолжи кариерата.

Тој беше официјално најдобриот пејач на сите времиња, а научниците преку детално истражување утврдија дека неговите гласни жици се движат побрзо од другите луѓе. Тој беше многу талентиран во спортот, па долго време играше пинг-понг, но неговата љубов кон музиката победи.

Подоцна Меркјури студирал уметност и дизајн во Лондон каде ги запознал гитаристот Брајан Меј и тапанарот Роџер Тејлор, кои во тоа време биле членови на групата Смајл. Џон Дикон стана член на Смајл во 1971 година и така се формираше групата Квин, која постоеше во истиот состав 20 години и која, со променетиот ангажман на Меј и Тејлор.

Покрај тоа што беше главен вокал на бендот, тој свиреше и пијано, синтисајзер и гитара. Тој компонираше голем број песни за групата, а повеќе од половина од песните беа потпишани од неговата рака на првиот албум од најголемите хитови. Квин дојде до статус на култна група, а Меркур до статус на икона.

Неговиот љубовен живот беше интересен и интригирачки како деловниот. Тој се прогласи за бисексуал, а многумина тврдат дека е исклучиво хомосексуалец. Таблоидите ги прогонуваа Фреди и неговите наводни љубовници, а кога некои од нив ја загубија битката со ХИВ, Меркјури се тестираше и во 1987 година објави дека е позитивен.

Мери Остин се смета за најголема љубов на животот на Фреди и инспирација за песната „Љубов на мојот живот“. Откако ја прекинаа долгогодишната врска, Фреди и Мери останаа многу блиски пријатели и таа му беше најголема поддршка кога се бореше против ХИВ. Фреди и го остави најголемиот дел од своето богатство, вклучувајќи ја величествената палата и наградата на авторот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi