Видете го единствениот начин за чистење на тастатурата на компјутерот! Фатете се за работа :)

5 август, 2020
Annotation 2020-08-04 213531

Од почетокот на пандемијата на коронавирус, сè повеќе луѓе работат од дома. Дури и оние кои не користат компјутери за работа, поминуваат повеќе време пред екранот. Затоа шансите се прилично добри дека тастатурата е повалкана од вообичаеното, и еве неколку совети како да го решите тоа.

За почеток, неколку работи што не треба да ги правите. Иако големите технолошки компании велат дека треба да бидете внимателни со течностите, можете да користите марамчиња за дезинфекција. Сепак, логично е да не користите течност што може да достигне мали отвори.

Дури и ако не се плашите дека течноста ќе истече во мали отвори, производителите на лаптопи предупредуваат на штетноста на хемикалиите или на белилото, бидејќи тие се премногу груби за материјалите. Затоа, ако не сте внимателни, лесно е да се уништи лаптоп со средства за чистење, пренесува порталот Индекс.

Се разбира, пред да започнете со чистење, важно е да ја исклучите тастатурата или лаптопот од напојувањето.

Првиот чекор што се препорачува е да се сврти тастатурата наопаку и да се тресат сите нечистотии или остатоци. Можеби не изгледа убаво, но со текот на времето, многу трошки се заглавуваат помеѓу копчињата и ова е најлесниот и најбрзиот начин да се ослободите од нив.

View this post on Instagram

#dirtykeyboard

A post shared by Satyam Singh (@satyamsingh_28) on

За длабоко чистење, можете да користите компримиран воздух за да ги отстраните останатите трошки, штом сте завршиле со нив, време е да се „префрлите“ на бактериите.

Можете да го направите тоа со марамчиња за дезинфекција, за кои дури и Епл се премисли минатата недела, по неколку години што беа против какви било средства за чистење. Нивната веб-страница сега препорачува 70% изопропилни марамчиња. Покрај тоа, можете да користите стапчиња за уши или памучна волна, пишува Mashable.

Ако ви се достапни само течности, сепак постои начин да се исчисти тастатурата. Мајкрософт препорачува да се примени 70% алкохол на мека крпа без лен.

Можете исто така да користите мешавина од сапун и вода на крпа, но мора да бидете внимателни за водата да не навлезе на мали места.

https://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2020&mm=08&nav_id=1711952&jwsource=cl
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris