Жртва на хакерски напад: 18+ фотографии од Дилета Леотa кружат на Интернет

10 мај, 2020
Capture

Италиската спортска новинарка Дилета Леота стана жртва на хакери во 2017 година, кога биле украдени некои од нејзините нај приватни фотографии.

Бројни нејзини селфи фотографии кои биле украдени од нејзиниот телефон станале вирални, откако бил хакиран нејзиниот мобилен телефон, биле пуштени во јавноста.

„Она што се случи е исклучително сериозно“, се вели во италијанскиот Sky Sport, за кој работи Леота. „Мобилниот телефон на Дилета беше хакиран и беа објавени некои многу приватни фотографии од претходните години, некои се дури и монтирани“.

View this post on Instagram

🤍

A post shared by 🌸Diletta Leotta🌸 (@dilettaleotta) on

Дилета не се изјаснила во врска со фотографиите, но наводно пријавила во полиција.

Таа на Инстаграм сподели неколку свои фотографии со повеќе од 6,4 милиони следбеници, за кои обично добива околу половина милион лајкови и илјадници комплименти.