4 положби на спиење според страните на Светот и што тие носат?

26 август, 2020
gettyimages-873492684

Нашите тела се под влијание на столбовите на Земјата, а ориентацијата на главата во сон може да предизвика нервоза, па дури и главоболки. Откријте која позиција за спиење е најдобра за вас, како и која потенцијално може да ви донесе проблеми.

Според фенг шуи, положбата на телото за време на спиењето има значително поголемо влијание врз здравјето и менталната состојба на човекот отколку што сме свесни. Во принцип, важно е креветот да не е на пресекот на протокот на воздух, на пример на имагинарна линија што би се повлекувала помеѓу воздухот и прозорецот. Доколку е можно, треба да се избегнуваат оние што се со неправилна форма како спални соби.

Ако често се будите во средина на ноќта и спиењето ви е прекинато, можно е позицијата на вашето тело во однос на половите на Земјата да не ви одговара, а секоја од четирите позиции има свои предности и недостатоци. Се определува според насоката со која се соочува вашата глава – било север, југ, исток или запад. Науките за фенг шуи се потврдени со бројни современи студии според кои половите на Земјата и нивната магнетна сила можат да промовираат подобро целокупно здравје, но исто така и ако тие не се во согласност со положбата на телото, да предизвикаат главоболки и да бидат активирач за хронични здравствени состојби.

Глава свртена кон север

Оваа позиција е идеална за луѓе кои страдаат од несоница, а особено за постарите лица. Иако подобрува смиреност, духовност и го намалува нивото на крвниот притисок. Недостатоци на оваа позиција се недостатокот на креативна енергија и ентузијазам.

Глава свртена кон исток

Оваа позиција се смета за идеална за деца и млади. Охрабрува порано станување, повеќе енергија, раст и развој. За луѓето постари од 50 години, оваа позиција може да биде премногу интензивна. Бидејќи стимулира раст и активност, не е добро за хиперактивни и вознемирени луѓе.

Глава свртена кон југ

Во принцип, оваа позиција е поврзана со висока енергија, огнени соништа, силно либидо и кавги. Иако поттикнува страст кон животот, не е добро да спиете на овој начин на долг временски период. Може да резултира во раздразливост и несоница и може да се појават драматични соништа.


Глава свртена кон запад

Оваа позиција според фенг шуи е поврзана со чувство на задоволство, удобност и хедонизам. Иако создава позитивна атмосфера, може да поттикне и недостаток на енергија и мрзеливост. Затоа, не се препорачува за луѓе фокусирани на градење кариера или постигнување деловен успех.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris