5 грешки што сите ги правиме во бањата: Веднаш сменете ги овие хигиенски навики!

8 јули, 2020
Коса

Прочитајте од кои лоши навики треба да се ослободите!

Многу луѓе прават одредени грешки во нивниот дом за кои дури и не се свесни.

Колку пати ви се случило откако ќе ја измиете косата за ви се затне одводот зашто не сте ја исчистиле косата? Тогаш сигурно се фаќате за глава и пробувате со секакви средства да ја исправите вашата грешка.

Ние поминуваме многу време во бањата, затоа треба да бидеме внимателни.

Не ги чистете остатоци од коса после миење на косата

Сите ја миеме косата, па губењето на косата е неизбежно кога се мие во туш. Така, влакната го носи водата и заглавуваат во одводот.

Затоа, по секое миење на косата, паднатата коса треба да се отстрани за да не се создаде густ јазол на косата во одводот и со тоа да се спречи нормален проток на вода.

Нозе исполепени со фластери

Колку пати ви се случило да се пресечете или изгребете на нозете и да заборавите да го отстраните фластерот пред да влезете во кадата? Ова е голема грешка затоа што и фласѕерите како влакната го блокираат одводот.

Редовно менувајте ги и обрнете внимание на квалитетот на лепенката.

Не го отварате прозорецот после туш

Пареата генерирана за време на тушот придонесува за формирање на габи. И, сигурно не го сакате тоа.

Затоа, секогаш, после туш, барем накратко отворете го прозорецот за да влезе свеж воздух.

Не го затварате капакот на wc школката

Сите знаеме дека бањата е легло на бактерии, особено wc шолјата. Поточно, со секое ослободување вода во тоалетот бактериите се шират низ целата бања.

Затоа, секогаш треба да ја покриете таблата по „итен случај“.

Заштита од сонце – за коса

Косата е исто така изложена на сончева светлина, и треба заштита за да остане убава и здрава. И мора да размислите за тоа пред да ја напуштите куќата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi