5 НЕВИДЛИВИ НЕПРИЈАТЕЛИ ЗАРАДИ КОИ НЕ МОЖЕТЕ НА ОСЛАБНЕТЕ: сигурно и Вие ги имате во вашиот дом

8 август, 2020
225483_shutterstock-1076227298_ls

Покрај тоа што водите сметка околу исхраната и вежбате, кога станува збор за губење на тежината, треба да обрнете внимание дури и на предметите што нè опкружуваат!

Имено, одредени предмети што сите ги имаме во домот можат многу да нè саботираат во губење на тежината и да нè натераат да јадеме повеќе отколку што треба!

1. Преголеми чинии

Луѓето обично јадат повеќе отколку што треба, а тоа делумно се должи на големите чинии во кои ние ја ставаме храната. Кога користите помали чинии, ќе бидете принудени да ги намалите вашите порции. Се разбира, не претерувајте.

2. Преголеми чаши

Ако не можете да се откажете од слатки пијалоци, пијте ги од високи тесни чаши – тие визуелно изгледаат поголеми, но тие всушност собираат помалку течност која не здебелува. За вода, слободно изберете ги најголемите чаши што ги имате.

3. Телевизор

Готвењето со ТВ-шоу или предавање е многу поинтересно отколку во тишина. Но, за ручек или вечера, па дури и повеќе за појадок, ве советуваме да го исклучите: колку повнимателни и концентрирани сме за време на оброкот, толку побрзо ќе го „фатиме“ сигналот на ситост така што ќе јадеме помалку.

4. Завеси во спалната соба

Колку се посветли завесите во вашата соба, толку е полош вашиот сон: за добар ноќен одмор, потребен ни е целосен мрак. Колку помалку и полошо спиеме, толку полесно ќе биде следниот ден да паднеме во искушенија со храна, да купуваме и јадеме висококалорична и слатка храна и  да се прејадеме.

5. Лаптоп и паметен телефон

Колку подолго гледаме луѓе со идеална тежина, толку е поголем ризикот од пореметувања во исхраната. Покрај тоа, привлечните слики со храна исто така можат да предизвикаат прејадување.

И, второ, навиката да користите паметен телефон или лаптоп во текот на ноќта има лош ефект врз квалитетот на спиењето и тоа има лош ефект врз  вашата фигура.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris