Ако не мора, јас не би да се женам! ГАМОФОБИЈА: Се поприсутно ПОРЕМЕТУВАЊЕ на модерното време!

15 јули, 2020
Annotation 2020-07-15 150152


Ако сè уште не сте верен или во брак, можеби се плашите од бракот.

Некои луѓе сонуваат за „големиот ден“, прстен, венчаница, можеби раскошна венчавка, ден кога ќе ветат вечна љубов кон својата „друга половина“. Други, на споменување на брак, имаат напади на паника и кошмари. Ако припаѓате на оваа втора група, односно се плашите да стапите во брак, може да страдате од гамофобија.

Експертите тврдат дека ако сте во одредена возраст и сè уште не сте се ожениле, а не сте имале посериозни врски во животот, можеби сте „жртва“ на најчестото нарушување на 21 век.

Гамофобијата потекнува од грчкиот збор гамо, што значи брак. Значи, буквално преведено, гамофобија е страв од брак. Сепак, експертите потенцираат дека, спротивно на популарното верување, гамофобијата не е само страв од брак, туку и од посветеност или врска, и може да доведе до психолошки и физички последици.

Според порталот „Indian Express“, гемофобичното однесување се повеќе е застапено во поразвиените, либерални земји, како резултат на пообилниот животен стил во кој се фаворизираат отворени врски, не обврзаност и полиаморија (повеќе партнери одеднаш).

Статистиката од претходните години покажува дека просечната возраст на мажите кои стапуваат во брак за прв пат беше 29. Во раните 90-ти години, тој просек беше 26 години, а за жени 23 години. Во принцип, се чини дека старосната граница за стапување во брак се менува и расте, меѓу другото, затоа што очекувањата од традицијата се многу пониски отколку порано.

Причини за појавување на гамофобијата

Експертите и психолозите тврдат дека причината може да биде генетиката, но има и други причини за оваа фобија. Детска траума, нерешени семејни врски, депресија, страв од предавство, но и доминантни културни верувања.

Се појавува и кај мажи и кај жени

Некои истражувања покажаа дека гемофобијата ги погодува и мажите и жените подеднакво. Иако одамна се сметаше дека жените се оние кои почесто „брзаат“ да стапат во брак, модерните времиња наметнуваат свој ритам во кој кариерата и личниот развој се на прво место, а дури потоа бракот и семејството.

Основата на проблемот може да биде неможноста да се отвори на исто ниво како партнерот.

Може да се случи, на пример, ситуација во која две лица постојано се гледаат меѓусебно, спијат едни со други, но и покрај тоа што поминуваат многу време заедно, на спомнување да живеат заедно, тие почнуваат да паничат. Значи, сè додека двете страни имаат „каде да се вратат“, односно не се должни на истиот простор за живеење, сè е во ред.

Понекогаш ќе ви се чини дека луѓето имаат нормален однос и сексуален живот, а во други периоди, ако врската почне да прераснува во обврска, односно се приближува до границата што другата личност не може да ја поднесе, врската завршува.

Страв од брак- страв од промени

Ниту една промена не е лесна. Навиките тешко се менуваат, што многу објаснува зошто ова е една од причините за појава на гамофобија. Понекогаш човекот има впечаток дека сè што сака ќе мора да се стави настрана или дека ќе страда заради, на пример, да живеењето заедно.

Дали сè уште ќе можам имам хоби? Дали сè уште можам да јадам во кревет? Овие и слични прашања, иако се безопасни, понекогаш ќе предизвикаат многу поголеми дилеми, па дури и напади на паника кај луѓе кои се плашат да не бидат врзани. Психолозите тврдат дека сето ова на некој начин претставува транзиција кон „светот на возрасните“, а понекогаш и не е лесно да се помириме со тоа.

Симптоми на гамофобија

Психолозите и терапевтите од Indian Express изјавуваат дека симптомите можат да бидат различни и варираат од личност до личност. Нерационален и екстремен страв од брак и посветеност (дури и помислата да стапите во брак или да присуствувате на него), агресија, напади на паника, ниска самодоверба, се примери на симптоми.


Повеќето луѓе сфаќаат дека стравот е нерационален, но не можат да го контролираат.


И кога се споменуваат физички знаци, тоа главно значи треперење, плачење, брзо чукање на срцето, проблеми со дишењето, гадење или повраќање, вртоглавица или несвестица, како и зголемено потење.

Вашиот однос нема никаква врска со туѓите искуства


Понекогаш се случува човек да се идентификува со судбината на блиските луѓе. Експертите од страницата „Hello Giggles“ тврдат дека ова не е мерка за тоа што ќе се случи со вас и дека секоја врска е приказна само по себе.

Значи, ако мајка ти, на пример, имала лош брак и се развела, не значи дека истото ќе ти се случи. Или, ако голем број ваши пријатели раскинале со своите партнери, тоа не значи дека вашата врска е осудена на пропаст.

Не постои вистинскиот/ вистинската


Луѓето кои имаат проблем со приврзаност, честопати ќе прибегнат кон појасна визуелизација на негативните карактеристики на партнерот. Можеби тие намерно ќе предизвикаат кавги и расправии, сè во обид да докажат дека таа личност (на крајот на краиштата) не е соодветна за нив.

Гамофобија или страв од брак е сериозен проблем, затоа што може да придонесе за изолирање на една личност од другите. Овој проблем влијае не само на неа или на него, туку на целото семејство и може да ги наруши односите во семејството и во врската.

Сепак, психолозите тврдат дека е нормално да почувствувате одредена доза на страв пред чинот на брак, затоа што внесувате нешто ново. Ако таков страв трае кратко време – немате проблем. Но, ако забележите дека ве задржува подолго, ако предизвикува негативни емоции или вознемиреност кај вас, најдобро е да се консултирате со избраниот лекар или терапевт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi