Чипсот создава акни?

8 мај, 2020
cips

Вистина или “fake-news”?

Чоколадо, млечни производи, слатки, колачи, пица – откако пишуваме за проблеми со акните, меѓу храната има многу намирници за кои често се обвинети дека предизвикуваат акни. Без грижи, ги имаме одговорите.

Што треба и што не треба да јадеме ако не сакаме акни?

Да, прашањето за милион долари што често се поставува. За почеток, постои храна богата со цинк. Познато е дека цинкот помага да се намали воспалението и против бактериите на кожата (P. acnes) кои се тесно поврзани со развојот на митесерите и акните. Покрај тоа, постојат студии кои покажуваат дека оние кои страдаат од симптоми на акни, имаат недостаток на цинк во организмот. Зелениот зеленчук, како брокулата, е одличен извор на цинк.

Што уште?

Слободните радикали и оксидацијата можат да придонесат за воспаление кое е присутно во сите фази на развој на акни, а антиоксидансите делуваат во борба против нивните негативни ефекти. Студиите покажуваат дека луѓето со кожа која е склона кон акни може да имаат ниско ниво на витамини А и Е – природни антиоксиданти. И, ќе прашате што е богато со антиоксиданти? Темно бери овошје (на пр. Црно грозје, боровинки) се антиоксиданти богати со растителни влакна кои помагаат во регулирањето на инсулинот. Поточарка и масло од авокадо се одлични извори на витамин Е, а храната богата со бета-каротин (портокалова храна како тиква, сладок компир и моркови) се богати со витамин А.

А што е со чипсот?

Добро е познато дека храната со висок гликемиски индекс (оние кои го зголемуваат нивото на шеќер во крвта) може да ја влошат состојбата на акните. Автоматски, и логично, би вклучиле чипсовите. Постои теорија дека масната храна некако ги стимулира акните, но нема директна врска меѓу двете, велат научниците. Сепак, храната богата со заситени масти може да доведе до микроинфламација во сите органи во организмот, вклучително и на кожата. Накратко, чипсовите не предизвикуваат акни, но умереноста е најдобрата тактика за целокупното здравје.

Покрај тоа, постојат докази дека зголемениот внес на млечни производи може да предизвика акни. Не се знае точно зошто, претпоставката е дека хормоните во млекото би можеле да бидат виновни.