Дали имате проблем со сува и оштетена кожа? 3 домашни рецепти кои ќе ви помогнат да се ослободите од овој проблем!

11 септември, 2020
кожа


Можеби е време да пробате домашен рецепт за крем направен од природни состојки, кој лесно можете да го направите дома.

Главната состојка на овој крем е пчелин восок.

Овој восок е целосно природен производ кој има бројни придобивки за кожата.

Функционира со смирување на црвенилото во сувата и испукана кожа, а исто така го смирува чувството на затегнатост што се јавува кога кожата е премногу изложена на ветрот.

Многу е корисен како препарат кој спречува прекумерно сушење, а познато е дека влагата е важна за младешкиот изглед на кожата и нејзината еластичност.

Во прилог на ова, ќе ви требаат маслиново масло и мед за најефективниот крем против сува кожа.

Состојки:

една мала чаша маслиново масло

половина чаша пчелин восок

три лажици мед

Подготовка и примена

Ставете ги сите состојки во метален сад и стопете ги на пароброд. Потоа веднаш истурете ги во плитка стаклена тегла и оставете да се зацврстат. Чувајте го садот затворен и редовно користете го кремот. Добро тријте го кремот на сува кожа и оставете го да апсорбира преку ноќ.