Дали кафето е всушност поздраво од чајот?

11 јули, 2020
tea of coffe

Ривалството меѓу кафето и чајот е веројатно едно од најголемите во светот на пијалоците.

Секој вистински љубител на кафе ќе ви каже дека кафето е многу повкусно од чајот (содржи повеќе од 1000 различни компоненти на вкус додека црниот чај содржи само 400), но вкусот не ни кажува многу за придобивките што овие пијалоци имаат за нашето здравје. Затоа, прочитајте ги овие 5 медицински причини зошто кафето е всушност поздраво од неговиот горчлив ривал – чајот.

Кафето спречува депресија и можност за самоубиство

Често слушаме како луѓето велат дека би умреле без шолја кафе, но ова претерување всушност добива на тежина. Научно е докажано дека кафето го намалува нивото на стрес и депресија, па дури и одењето во кафулиња додава многу важен аспект на социјализација и заедништво. Додека, чаша чај, честопати се поврзува со тишина, осаменост и интроспекција.

Опуштеноста на цревата има неочекувани придобивки

Сите знаеме дека кафето може да има корисен ефект врз нашето варење, но малку се зборува за науката што стои зад тоа. Кафето, всушност, содржи голема концентрација на хлорогена киселина што го забрзува варењето на храната, а една од најголемите придобивки е намалување на шансите за заболување од рак на дебелото црево.

Кафето може да ја зголеми отпорноста на рак на црниот дроб (со зголемување на нивото на железо во крвта)

Кога умерено се консумира, полифенолите во кафето се поврзуваат во железо. Покрај карциномот, кафето се бори и со други заболувања на црниот дроб, како што се цироза, хепатитис Ц и (безалкохолен) масен црн дроб и помага во спротивставување на ефектите од алкохолизам. Од друга страна, иако се спроведени некои истражувања за ефектот на чајот врз црниот дроб, ниту еден (досега) не дал дефинитивен одговор.

Is tea or coffee more beneficial for productivity? | Talk Business

Луѓето кои пијат кафе консумираат помалку тешки дроги

Сите знаеме дека кафето е зависност. Иако апстиненциската криза може нема да предизвика халуцинации, сепак е тешко да се запре да се консумира, бидејќи кофеинот влијае на истите рецептори во нашиот мозок како недозволени супстанции како кокаинот. Некои студии покажаа дека кофеинот ја намалува желбата за хемиските елементи што нашиот ум ги поврзува со тешки лекови, со што се намалува потребата за консумирање на кофеин. Од друга страна, чаша чај тешко дека ќе го има истиот ефект врз зависникот.

Будноста може да спаси животи

Иако листовите од чај, всушност содржат повеќе кофеин од зрна кафе, кога е сварено кафето содржи до три пати повеќе кофеин од чајот. Ваквиот дополнителен извор на енергија не само што не спасува од поспаноста наутро, понекогаш може да спаси и животи. Замислете си ситуација кога возачот на огромен камион (или автобус во кој се возите) на автопатот се опушти, бидејќи цел ден пиел чај.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi