Дали ноќе имате лимон покрај креветот? Постојат СИЛНИ причини тоа да ви прејде во навика во иднина

17 септември, 2020
devojka-limun-1536x1152

Би се изненадиле да знаете што сѐ може да направи ова овошје

За повеќето луѓе, лимонот е јасна асоцијација на лимонадата (особено во топлите денови). Има и такви кои смислуваат вкусна торта, додека други веднаш помислуваат на периодот на настинки и грип.

Сепак, ова волшебно овошје може да се користи и на други начини, дури и за отстранување дамки или бркање на инсекти, а исто така може да ви помогне, верувале или не, да имате добар сон.

Да, добро слушнавте.

Затоа, вечерва, пред спиење, би било добро да исечете неколку парчиња и да ги поставите веднаш до креветот.

Научниците докажаа преку бројни студии за што сѐ е добар лимонот, особено во текот на ноќта.

Подобро дишење

Од елементарна гледна точка, лимонот е богат со антиоксиданти и антибактериски својства. Кога се вдишува за време на спиењето, го подобрува процесот на дишење и исто така ги чисти ноздрите. Луѓето кои страдаат од астма или синуси треба да практикуваат да чуваат лимон покрај креветот во текот на ноќта, бидејќи тоа им ги отвора и патиштата на белите дробови, пишува порталот Times of India.

Конечно ќе се опуштите

Аромата од цитрус го смирува нервниот систем, ја намалува вознемиреноста и помага во олеснување на напнатоста по напорниот ден. Можете да користите свеж лимон или есенцијално масло со арома на цитрус.

Го подобрува квалитетот на воздухот

Лимонот има одлично својство на детоксикација, што го прави ефикасно средство за подобрување на квалитетот на воздухот. Емитира моќна арома што го прави воздухот во просторијата и околу креветот далеку попријатен.

Помага да се опуштите, го регулира стресот и ја намалува анксиозноста

Според ароматерапијата, вдишувањето лимон за време на спиењето помага во контролата на главоболките и ревматоидниот артритис. Истражувањето е спроведено на Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, со очекување дека жените кои вдишувале есенцијално масло од лимон, чувствувале помала вознемиреност и страв во споредба со другите.

Влијае на концентрацијата

Лимонот има уште еден неверојатен имот: со вдишување на неговата арома секој ден, едно лице станува поконцентрирано и се подобрува менталната активност и меморијата. Дури и на работа, луѓето прават помалку грешки ако имаат мирис на лимон. Овој заклучок го донесоа јапонски научници, напишано е на порталот Брајт Сајд.

Го намалува високиот крвен притисок

Бројни студии покажаа дека лимонот може да помогне при проблеми со циркулацијата и високиот крвен притисок.

Ставајќи лимон близу креветот, ја вдишувате природната арома на овошјето, за кое исто така се верува дека ги чисти белите дробови при вдишување за време на спиењето.

Брка инсекти

Ако ве нервираат  досадни муви и комарци, лимонот ќе ви помогне и во тоа. Ако ништо друго, не само што вашата соба ќе мириса убаво и ќе имате помирен сон, туку конечно ќе се ослободите од досадните инсекти.