Дали треба да се вакцинирате ако веќе сте имале ковид-19?

12 декември, 2020
vkod

Ако веќе сте имале ковид-19, веројатно се прашувате дали треба да се вакцинирате.

Сè уште нема официјални упатства за да се одговори на ова прашање. „Во моментов тоа е предизвикувачко прашање, бидејќи ги немаме сите податоци за целосно да одговориме на тоа“, рече др. Јан Гонсенхаузер, раководител на одделот за квалитет и безбедност на пациентите на Медицинскиот центар Векснер на Државниот универзитет во Охајо.

Др. Јан наведува дека лекарите очекуваат сите да бидат вакцинирани, дури и оние кои веќе имале ковид-19.

„Вакцинацијата ќе го зајакне вашиот имунолошки одговор ако повторно бидете изложени на ковид-19“, забележа д-р Ричард Воткинс, лекар за инфективни болести во Акрон, Охајо.

“Се смета дека вакцината може да обезбеди долгорочна заштита од инфекција. Не знаеме со сигурност, но се надеваме дека е така”, рече Вилијам Шафнер, специјалист за инфективни болести и професор на Медицинскиот факултет на универзитетот Вандербилт.

Шафнер наведува дека оние кои преживеале ковид може да почекаат малку за вакцинирање затоа што другите групи ќе бидат приоритети на почетокот на вакцинацијата. Овие се пред се и најзначајни здравствени работници, но исто така и групи со висок ризик.

Дали е безбедно да се вакцинирате ако сте имале ковид-19?
Сè уште нема официјални податоци што би можеле да одговорат на тоа, но неколку лекари за WebDM изјавуваат дека веројатно нема да ги претставуваат.

„Се чини неверојатно дека ќе се појават несакани ефекти ако веќе сте го преболеле ковид-19“, рече Гонсенхаузер.

Шафнер наведува дека ако веќе сте го преболеле ковид-19, вакцината може само дополнително да го зајакне вашиот имунитет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris