Данците „докажаа“ дека маските воопшто не штитат од Ковид, научната заедница ширум Светот на нозе!

20 ноември, 2020
korona-virus-2-830x0

Голема критика на сметка на данската студија

Врвни научници предупредија дека постои „загрижувачки недостаток на докази“ дека маските за лице не спречуваат инфекција со коронавирус, со што се критикува големата студија во Данска, која покажа дека тие всушност не ги штитат луѓето што ги носат.

Земјите ширум Светот наредија задолжително носење заштитни маски со образложение дека се подобри од сѐ затоа што блокираат барем некои честички на вирусот што носителот на маската ги издишува или вдишува.

Сепак, студија објавена од научници од Универзитетот во Копенхаген, која досега се сметаше за најдобра од ваков вид, не најде статистички докази дека тие нудат каква било заштита.

Професорот од Универзитетот Оксфорд и д-р Том Џеферсон изјави дека има „загрижувачки недостаток на цврсти докази дека тие не даваат заштита од козили во данската студија“

Постојат само три студии за „реален живот“ во кои се споредуваат оние кои носат маски и оние кои не носат – едната во Гвинеја Бисао, другата во Индија и сега оваа студија во Данска.

– Сега имаме докази на кои можеме да се потпреме, а доказите покажуваат дека носењето маски во заедницата не ја намалува значително стапката на инфекција – посочуваат научници од Данска.

Експертите од Копенхаген регрутираа 6.000 волонтери на пролет – пред да биде задолжително да носат маски таму и ги поделија во две групи, од кои половина носеа маски, а другата половина не.

По еден месец, волонтерите кои носеле маски биле тестирани за тековна и претходна инфекција на коските и биле споредувани со контролната група што не ги носела.

Резултатите покажале дека по еден месец 1,8 проценти од луѓето кои носеле маски биле заразени со вирусот. За споредба, 2,1 процент од луѓето во групата без маски, исто така, биле позитивни на ковид.

– Резултатите може да укажат на поумерено ниво на заштита од 15 до 20 проценти, но студијата не може да исклучи дека маските за лице не обезбедуваат целосна заштита – наведоа во соопштението.

Маските сепак треба да се носат

Сепак, тимот од Универзитетската болница во Копенхаген рече дека наодите не треба да се користат во аргументи против нивната широка употреба, бидејќи маските сепак можат да спречат луѓето да заразуваат други.

Покрај студијата наречена „Danmask-19“, уште девет тестови кои се занимаваат со ефикасноста на маските за грип, откриле дека маските имаат мала или никаква разлика во тоа дали луѓето ќе се заразат.

Многу експерти не се согласуваат со овие резултати и велат дека студијата има голема слабост бидејќи нејзините автори не ја потврдија независно употребата на маски, ниту пак знаат дали корисниците ги носеле правилно.

– Апсолутно нема сомнение дека маските функционираат како контрола на изворот. Прашањето е како е дизајнирана оваа студија, каква маска носеа учесниците итн. – истакнува д-р Томас Фрајден, поранешен директор на Центарот за контрола и превенција на болести.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi