Дерматолозите советуваат: 7 начини да се спречи формирање на МОЗОЛЧИЊА и осип поради носење заштитна маска

29 јули, 2020
Annotation 2020-07-29 152346

Заштитни маски за лице, поради коронавирусот, се нешто без кое не ја напуштаме куќата веќе неколку месеци, и како што стојат работите, маските ќе ни требаат и во наредните месеци.

Сепак, многу луѓе почнаа да се жалат дека имаат мозолчиња и акни на местото каде што ја носат маската.

Овој феномен доби и професионално име – makne, како комбинација на зборовите маска и акни, пишува порталот „Здрав“.

„Нашето лице не е наменето да биде покриено со материјал што собира пот, нечистотија, шминка и себум, а сето тоа води кон појава на мозолчиња и осип на кожата“, вели дерматологот Џенифер Крејчи Манваринг.

Еве како да ги спречите мозолчињата и акните, а да останете здрави носејќи заштитна маска

Мијте го лицето два пати на ден

„Препорачувам да го миете лицето два пати на ден, со благи производи, затоа што првиот чекор кон поздрава кожа е да се развие рутина за нега на кожата“, вели дерматологот Ендру Алексис.

Изберете маски внимателно

„Маските кои целосно го запечатуваат лицето и не дозволуваат вашата кожа да дише, ќе соберат најмногу себум и ќе има најголем контакт со вашата кожа. Иако тие можат да бидат најефективната и најдобрата заштита, тие се исто така највознемирувачки за носење “, вели д-р Крајци Манваринг.

Таа препорачува да се носат лесни ткаенини или памучни маски, како и да се избегнуваат материјали како што се синтетика, полиестер и најлон, бидејќи предизвикуваат зголемено потење на кожата на лицето под маската.

Почесто мијте ја маската

„Маските од платно треба да се мијат секој ден, а медицинските маски мора да се менуваат секој ден“, вели дерматологот Шилпи Кетапал. За најдобра дезинфекција, најефикасно е да се мие во машина со детергент.

Дајте му на лицето малку да дише

Речиси секој дерматолог препорачува дека е добра идеја да го задржите лицето малку без маска, за вашата кожа да може да дише, но секако ако сте во безбедно опкружување, почитувајќи ги правилата на социјално дистанцирање. Дерматологот Ендру Алексис препорачува 10-15 минути пауза од носење маска на секои четири часа, додека д-р Крајчи Манваринг вели дека не носи маска дома и во автомобилот, но затоа е цел ден на работа со маска на лицето.

Користете подобар крем

Некои креми и лосиони можат да придонесат за бариерата помеѓу вашата маска и кожата на лицето. Д-р Алексис препорачува употреба на креми кои не ги затнуваат порите, како и оние со додавање на глицерин и хијалуронска киселина. „Избегнувајте лосиони со силни мириси, а доколку имате сува кожа, најдобриот избор се кремите за вазелин. Имајте на ум дека некои креми исто така можат да ја влошат состојбата на вашата кожа “, вели д-р Крејчи Манваринг.

Не носете шминка под маска

Потребата за објаснување во овој случај е излишна. „Треба да заборавите на шминката во подрачјето каде ја носите маската“, вели д-р Крејчи Манваринг, која вели дека само става шминка на очите и ги прав во носот и челото, што ги советува и другите жени.

Разговарајте со дерматолог

Ако вашите акни или осип стануваат поинтензивни и сериозни, а домашните третмани не функционираат, најдобро е да разговарате со вашиот дерматолог. „Ако вашиот проблем е малку поголем. Најдоброто решение е вашиот дерматолог да ви препише терапија или лекови за да ги решите вашите проблеми со кожата “, вели д-р Крајци Манваринг.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi