Домаќинки или жени кои работат? Ќе се изненадите кога ќе дознаете кого мажите претпочитаат да изневеруваат!

29 октомври, 2020
шок

Едно британско истражување од 2015 година откри една интересна причина зошто мажите често ги изневеруваат своите партнерки.

Во истражувањето учествувале 2.757 мажи на возраст од 18 до 32 години, а истражувањето се фокусирало на тоа колку заработуваат поединци и колку заработуваат нивните партнери.

Резултатите беа шокантни
Ако мажите заработуваат повеќе пари од своите жени, тие се со помала веројатност да бидат неверни.

Кога жената ќе стане финансиски поуспешна од нејзиниот партнер, шансата да биде измамена се зголемува за 15 проценти.

Сè додека мажите заработуваат 70 проценти од вкупниот приход во куќата, веројатноста дека ќе ја изневерат својата партнерка е многу мала.

Една од причините зошто на мажите им пречи кога нивните партнери заработуваат многу повеќе е патријархалното општество. Во општеството сè уште не е целосно прифатено мажот да зима помала плата од жената. Ако жената е таа што е финансиски поуспешна, припадниците на посилниот пол често чувствуваат потреба да ја докажат својата мажественост на друг начин.

Иако ова не ги оправдува мажите, важно е да се разбере дека денешното општество продолжува да испраќа погрешна патријархална порака и кај мажите и кај жените.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum