Една чаша напиток од ова чудесно растение ќе ви помогне многу

3 јуни, 2020
220213_sena-2-shutter_ls

Растението познато како мајчина душица е незаменливо кога имате проблеми со запекот, иритирани црева, а се користи и за детокс и за намалување на телесната тежина.

Ова растение се покажало како многу ефикасен лаксатив. Го стимулира празнењето на цревата, а дејсвото му трае 6 – 10 часа по употребата. Научните истражувања потврдиле дека оваа билка може да се користи како ласкатив при проблеми со цревата или варењето на храната.

Мајчината душица се користи во облик на чај, а најдобро е да е од природни листови на растението, иако постои и опција за инстант пијалок и таблети. Чајот е најефикасен и најделотворен кога се конзумира навечер пред спиење и тоа само една чаша.

Сепак не треба да се користи постојано, бидејки доведува до создавање на навика па цревата може да станат „мрзливи“ и да го изгубат своето прородно перисталтичко движење (движењето на цревата кое доведува до природно празнење). Се препорачува да се користи 3 до 5 пати максимално неделно, во период кога имате проблеми со варењето и запек. Подолга употреба не се препорачува, а помеѓу два циклуса на користење се препорачува да има период од месец дена минимум.

Таа исто така не се препорачува кај лица кои патат од разни облици на опструкција, улцерација и воспаление на дигестивниот систем, како и кај деца помлади од 12 години и трудници.

Мајчината душица е многу ефикасно но и со самото тоа јака билка, па прекумерната употреба може да доведе до несакани ефекти како што се грчеви, мачнина и повраќање, а долготрајната употреба доведува и до „мрзливост“ на цревата. Доколку ви се појават такви симптоми потребно е веднаш да прекинете со конзумирање на чајот.

Освен овој чај, кај акутните или хроничните проблеми со запек, се препорачува и промена на исхрана, што повеќе смокви, суви сливи, зеленчук, интегрални снегулки и ленено семе, внесување на доволно течности, варена храна, а користењето на лаксативни средства треба да се користи како краен метод откако ќе се исцрпат сите останати опции.