Експерименталниот лек го блокира ширењето на корона во рок од 24 часа

4 декември, 2020
korona

Се чини дека оралниот лек „Молнупиравир“ може да ја запре репликацијата на корона вирусот во телото, а потоа да го рашири надвор од телото, во рок од само 24 часа по неговото земање, рекоа истражувачите откако лекувале шест заразени животни со корона вирус и веднаш ги затвориле.

Се покажа дека ниту едно друго животно што било во кафез со заразено животно не развил симптоми на корона вирус во следните осум дена. Од друга страна, заразените биле третирани со плацебо наместо со лекот, го пренеле вирусот на други животни.
Резултатите од студијата беа објавени во списанието Nature Microbiology.

Мерк и Ко и Риџбек биотерапевтика во моментов го тестираат лекот врз луѓе, но резултатите не се очекуваат пред мај следната година. Истражувачки тим од Државниот универзитет во Џорџија вели дека – ако истите резултати се видат кај луѓето – тоа значи дека на луѓето кои имаат Covid-19 може да им се даде лек што ќе предизвика да престанат да ја шират инфекцијата во рок од само еден ден. .

„Ова е прва демонстрација на орален лек што може многу брзо да го блокира ширењето на САРС-КоВ-2“, вели д-р Ричард Племпер, професор на Институтот за биомедицински науки на Универзитетот во орџија.

Молнупиравир е антивирусен лек развиен од Универзитетот Емори, Атланта, истражувачка компанија сопственост на лекови за иновации на Универзитетот Емори (ДРИВЕ), под лиценца на „Риџбек биотерапевтика“, која работи со Мерк и Ко.

Првично, тој беше дизајниран како лек против инфлуенца и е познато дека спречува размножување на вирусот со создавање грешка при репликација на вирусот на РНК. Во април 2020 година, студиите покажаа дека молнупиравир може да спречи и да ја намали инциденцата на оштетување на белите дробови кај глувци заразени со коронавирус.

Лекот моментално е во фаза II / III клинички испитувања, во кој се тестира во три различни дози на секои 12 часа, за пет дена, кај пациенти со Ковид-19 и резултатите од овие студии се очекува да бидат достапни до мај 2021 година.

Веруваме дека глувците го рефлектираат релевантниот модел на ширење на вирусот бидејќи тие обично го пренесуваат, но генерално не развиваат сериозно заболување, што всушност се совпаѓа со моделот на ширење на САРС-КоВ-2 кај децата – вели коавторот на студијата, др. Роберт Кокс, и од Универзитетот во орџија.

Истражувачите заразиле шест животни со вирусот САРС-КоВ-2 и третирале три од нив со лекот кога започнале да го исфрлаат вирусот од носот. Потоа донеле 12 незаразени животни и ставиле по два во кафез со едно од болните животни. Животните се тестираа секој ден осум дена. Ниту еден од здравите сместени во кафези со болни животни не добил вирус. Од друга страна, до четвртиот ден се разболеа сите кои беа затворени во кафез со оние животни кои не биле третирани со оваа дрога.

„Забележавме рано дека Молнупиравир има широк спектар на дејство против респираторни РНК вируси и дека лекувањето на заразени животни орално ја намалува количината на честички на вирусот што се шират околу нив, со драматично намалено пренесување“, рече Племпер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi