Еве како да одгледате раскошен домашен босилок

29 јули, 2020
босилок

За да добиете голем босилок треба да го извлечете максимумот од растението, а тоа ќе го направите ако му дадете доволно топлина, сонце и влага.

Ако сакате да одгледувате босилок, на растението треба да му обезбедите голема саксија затоа што на корените му се потребни многу простор и земја за да расте. Доколку имате бавча, најдобро е да го посадите во бавчата.

Ако го одгледувате од семе, обезбедете му многу топлина и сончева светлина.

Босилокот сака вода, но не и бара. Затоа посадете го на добро дренирана земја.

Првите листови од босилокот наберете ги кога растението ќе оформи крошна, но не дозволувајте да процвета. Кога ќе почне да пушта пупки, нежно откинете ги заедно со уште неколку околни листови. Така ќе добиете грмушка од босилок од кој ќе можете да го подготвувате вашето омилено песто.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi