Генијални трикови за убавина во кои чајот е главната ѕвезда

22 мај, 2020
caj

Чајните ќесички се вистински магичен еликсир во служба на убавината.

Кој не сака да испие чаша здрав црн, зелен или билен чај? Можеби дури и сега уживате во еден додека го читате ова.

Чајот е совршен оживувачки пијалок кој ни помага да се бориме со настинки, но и во регулирање на расположението и концентрацијата. Покрај тоа, чајот содржи флавоноиди кои имаат антиинфламаторно и антидијабетично дејство, а во исто време добро функционираат против кардиоваскуларни заболувања и ги намалуваат шансите за многу видови на болести, се разбира, ако се дел од здрава исхрана и начин на живот.

Покрај тоа што е вистинска ризница на здравје богата со антиоксиданти, чајот има и голем број други корисни својства за нашето тело, кожа и коса. Наместо да ја фрлите чајната ќесичка во ѓубре откако ќе ја направите, искористете ја за еден од многуте трикови за убавина.

Ја освежува областа околу очите и ги намалува темните кругови

Натопете кесички од зелен чај во топла вода и ставете ги на очите неколку минути или користете целосно ладни ќесички. Танините во чајот можат да помогнат во освежување на уморни очи и во намалување на темните кругови.

„Темните кругови се форма на модринки и бидејќи танините ги стеснуваат крвните садови, тие го запираат протокот што предизвикува обезбојување, што предизвикува да се формираат темни кругови“, објаснува Д-р. C.ејмс Ц. Марота, пластичен хирург специјализиран за лице.

Смирува изгореници од сончање и црвенило

На ист начин што таничната киселина во чајот помага во смирување на болно грло, може да дејствува и на сончање и црвенило на лицето. Во тенџере направете неколку кесички црн или зелен чај. Откако добро ќе се олади, ставете ги чајните ќеси директно на лицето за да го намалите црвенилото на лицето, а за изгореници натопете крпа во чајот и ставете ја на изгорениците 30 минути.

Можете исто така да ја наполните кадата со ладна вода и да додадете 6 до 8 литри сварен и ладен чај за да помогнете во регенерацијата на клетките на кожата, бидејќи чајот е богат со цинк и витамини А и Б.