Главните причини зошто ги забораваме соништата се кријат во нас!

20 ноември, 2020
сон

Истражувањата што ја разгледале меморијата од соништата покажале дека просечна личност сонува четири до шест соништа во една вечер.


Некои луѓе се сеќаваат на сите свои соништа, дури и видливо, додека некои ги забораваат сите. Исто така, постојат големи разлики во тоа како луѓето сонуваат и кои детали ги паметат по будењето. Ова се едни од најчестите причини зошто не се сеќаваме на нашите соништа.

Соништата можат да бидат збунувачки
Во списанието Dream Time, Џејми Тејлор спомнува дека соништата честопати се необични и не личат на ништо од нашите будни животи. Поради оваа причина, тие понекогаш се тешки да се изразат со зборови. Соништата исто така можат да откријат нови информации и да бидат повеќеслојни во значењата. Сликите од соништата се многу тешки за објаснување со зборови, и само со време и вежби можеме да научиме како да се сеќаваме на овие збунувачки соништа и да ги паметиме доволно долго за да можеме да ги толкуваме и нив.

Ретко се обидуваме да ги запомниме
Понекогаш е потребно само малку навика да започнете да се обидувате да ги запомните своите соништа. За неколку дена и за неколку чекори можете да научите подобро да ги запомните вашите соништа, дури и ако беа целосно збунувачки. Ако воопшто не се сеќавате на вашите соништа и сакате да работите на тоа, само започнете да обрнувате малку повеќе внимание. Обидете се да ги запомните и да размислите за нив веднаш штом ќе се разбудите и не заборавајте да ги запишете. Од време на време ќе почнете да се сеќавате на сè.

Стресот и недостатокот на сон имаат големо влијание врз соништата
Стресот, од која било причина, може да предизвика хаос во животот од соништата. За некои луѓе, стресот предизвикува кошмари или вознемирени соништа, додека за некои предизвикува заборавање на соништата веднаш по будењето. Стресот е виновник за многу здравствени и психолошки проблеми, па воопшто не е чудно што влијае на нашиот мозок додека спиеме. Поради оваа причина, постојат одредени техники за справување со стресот, како што се специјални техники на дишење, медитација или слично. Ако навистина се борите со секојдневниот стрес и чувствувате дека има влијание врз изведбата на секојдневните ситуации, разговарајте со некого за тоа, тоа сигурно ќе ви помогне.

Повеќе алкохол, помалку соништа
Супстанции како алкохол или разни лекови имаат големо влијание врз нашите соништа и дали ги паметиме или не. Тие, исто така, исклучително влијаат на РЕМ фазата на спиење. Ако испиете две чаши вино пред спиење, тешко дека ќе ги запомните вашите соништа, иако секое тело функционира поинаку. Лековите имаат сличен ефект, па дури можат да влијаат и на формирање кошмари. Ако сметате дека некој лек е виновен за вашите кошмари или проблеми со спиењето, разговарајте со вашиот лекар и разговарајте за промена на рецептот.

Фазите на Месечината имаат големо влијание
Фазите на Месечината можат да влијаат на циклусите на спиење. Кога полна месечина е надвор, најверојатно ќе можете да ги запомните вашите соништа отколку кога станува збор за новата месечина. Нашиот биоритам може да влијае на сонувањето и меморијата од сонот, а тој автоматски се поврзува и со фазите на Месечината.

Трауматските настани остануваат во потсвеста долго време
Тешките животни ситуации и трауматските настани можат многу да влијаат на соништата и способноста да ги запомните. Но, без оглед дали имаме или немаме свесна меморија на трауматски настан, ние секогаш ја задржуваме несвесната меморија. Со други зборови, таа меморија живее некаде во нашиот ум, дури и ако не се сеќаваме на тоа. Не е невообичаено некое лице да доживее трауматско искуство да каже дека престанало да сонува. Избегнувањето справување со проблемот може да се претстави и во тешка меморија од соништата. Ако сте поминале низ тешко искуство и сте под стрес, разговарајте со некого, не мора со професионалец. Од друга страна, во многу ситуации психотерапија или некој вид советување може да биде одличен почеток за лекување.

Неможност или неподготвеност да се разбудам
Соништата ни помагаат да се „разбудиме“ во будистичка смисла на зборот. Тоа е, за време на будењето можеме да бидеме убедени дека сме нешто што не сме. На пример, можеби се чувствуваме лошо, прифаќаме помалку отколку што заслужуваме во животот, но се залажуваме дека мислиме дека сме среќни. Соништата ни помагаат да се разбудиме од овие наши илузии за да можеме да видиме што навистина се случува. Ова би значело, ако има нешто што не сакаме да признаеме за нас самите, тоа ќе се појави во нашите соништа. Од страв или срам, можеби намерно не сакате да запомните некои делови од соништата, бидејќи тие се начин да ни покажете што потсвесно чувствуваме и мислиме. Запрашајте се ова: „Дали има нешто што не сакам да го видам во мојот живот што ме држи во кревет или ме спречува да се сеќавам на моите соништа?“

Ако соништата ви избегаат од умот пред да се сетите на нив, навистина има многу причини за тоа. Размислете за тоа како се чувствувате и дали сте среќни и одлучно создадете навика да запомните соништа. Потребно е малку напор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi