Храна која ги брише брчките

18 јули, 2020
Naslovna

Малите брчки, особено ‘брчките од смеење’ се убав додаток што може да го направи лицето поинтересно. Сепак, и покрај комплиментите, брчките нè прават чувствителни и постои желба да го забавиме стареењето. Одредени додатоци во исхраната можат да влијаат на подмладување на организмот одвнатре, како и однадвор, зајакнување на одбранбените механизми на кожата и исто така помагаат во неговата регенерација. Некои од овие состојки можат да се додадат во маските за лице и да се применуваат надворешно, но не заборавајте да ги примените во вашата исхрана.

Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген и регулирање на производството на себум. Ги уништува слободните радикали кои го забрзуваат процесот на стареење. Ова е причината зошто доволниот внес на витамин Ц во организмот го олеснува заздравувањето на раните и ја забрзува регенерацијата на кожата.

Младите лисја од јачмен (зелена магма) содржат активни ензими, антиоксиданти, витамини Ц, Е, Б1, Б2, Б3 и Б6, хлорофил и бројни аминокиселини кои го забрзуваат заздравувањето и регенерацијата на кожата.

Спирулината алги е богата со есенцијални минерали и олигоелементи, како и бета-каротин – природен антиоксиданс. Може да ја надополни препорачаната доза на витамин А, што го забрзува заздравувањето на раните и регенерацијата на кожата.

Печурките шитаки содржат минерали како железо што помага во отстранување на мртвите клетки на кожата, калциум што ги регулира липидите со заштита на кожата од надворешни влијанија и витамини Б кои ја регулираат функцијата на лојните жлезди и потикнуваат обновувањето на колагенот во кожата.

Матична млеч содржи редок вид незаситена масна киселина 10-HDA што го стимулира производството на колаген и ја штити кожата од предвремено стареење предизвикано од ултравиолетово зрачење. Витаминот Б комплекс и бројните аминокиселини од матичен млеч длабоко ја навлажнуваат кожата и ја балансираат нејзината pH вредност.

Гинсенг е исто така наречен и корен на животот. Активните супстанции на ова растение гинзонозиди ја зголемуваат микроциркулацијата и го стимулираат брзиот метаболизам во кожата што станува поцврст и посјаен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi