ХРАНА КОЈА ПРАВИ ЧУДА- Ослободете се од лекови, оваа храна е природен „ибупрофен“!

17 септември, 2020
04_1000x0

Телото природно произведува клетки кои му помагаат на имунитетниот да работи добро, доколку секојдневно ја имате оваа храна на вашето мени

Хроничното воспаление во телото може да доведе до дебелина и разни болести, а стресот, внесувањето храна што промовира воспаление, како и физичката неактивност, дополнително го зголемуваат тој ризик. За среќа, постојат некои намирници кои му помагаат на организмот во борбата против воспаленијата.

Топчесто овошје

Ова овошје, кое вклучува јагоди, боровинки, малини, капини … е полно со хранливи влакна, витамини и минерали. Тие содржат антиоксиданти и антоцијанини, а овие состојки имаат антиинфламаторни својства кои го намалуваат ризикот од заболување. Имено, телото природно произведува клетки кои му помагаат на имунитетниот систем да функционира добро, а една студија покажа дека ова овошје го стимулира производството на тие клетки.

Брокула

За многумина не е омилена храна, но е неверојатно здрава и хранлива. Брокулата е од семејството зелка, која исто така вклучува карфиол, кељ и прокељ, кои инаку се поврзани со помал ризик од срцеви заболувања и карцином. Ваквите ефекти на овој зеленчук можат да бидат поврзани и со дејството на антиоксидансите што ги содржат. Брокулата е богата со сулфорафан, антиоксиданс кој се бори против воспалението со намалување на нивото на цитокини, кои предизвикуваат воспаление.

Зелен чај

Веќе знаевте дека е здраво, но сега уште повеќе ќе го сакате – докажано е дека овој пијалок го намалува ризикот од срцеви заболувања, рак, Алцхајмерова болест, дебелина …

Зелениот чај ги должи своите ефекти на антиоксиданти и антиинфламаторни својства, особено на супстанца наречена епигалокатехол-3-галат (EGCG). Оваа супстанца го намалува воспалението со намалување на производството на цитокини и ги штити клетките од оштетување што може да доведе до болести.

Пиперка

Без разлика дали свежи или лути пиперки, оваа храна е полна со витамин Ц и антиоксиданти кои имаат моќни антиинфламаторни својства. Тие содржат антиоксиданс кверцетин, кој ги штити луѓето кои страдаат од воспалително заболување саркоидоза од оксидативно оштетување. Тие исто така содржат синаптична и ферулна киселина, како и други антиоксиданти кои го штитат организмот.

Маслиново масло

Екстра девственото маслиново масло е еден од најздравите видови масти што може да ги јадете. Богато е со мононезаситени масти, а истражувањата покажаа дека го намалува ризикот од срцеви заболувања, тумори на мозок и други сериозни здравствени проблеми. Покрај тоа, дејството на олеокантал, една од состојките на маслиновото масло, е споредливо со дејството на лекот ибупрофен.