И ДОКТОРИ ПРЕПОРАЧУВААТ! За здрави бубрези: Пијте го овој пијалок!

26 септември, 2020
bubreg

Што им штети на бубрезите?

Кога бубрезите ќе бидат преоптоварени со токсини, може да се појават болести на бубрезите и мочниот меур, а токму овие токсини ги внесуваме во организмот во форма на храна и пијалоци. Луѓето со најголем ризик од развој на заболување на бубрезите се оние со дијабетес, висок крвен притисок или семејна историја на заболување на бубрезите.

КЛУЧНИ СОСТОЈКИ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА БУБРЕЗИТЕ

Магдоносот е медитерански зачин кој се шири низ целиот свет. Благодарение на големите количини на минерали како калциум, железо, магнезиум и фосфор, како и витамини, меѓу кои најважни се витамин Ц и А, како и тиамин и рибофлавин, јаглицата се смета за еден од најсилните антиоксиданси.

Листот од јаглика има антиинфламаторно дејство и го штити организмот од ефектите на слободните радикали кои предизвикуваат разни болести како што се атеросклероза, карцином на дебело црево, дијабетес и астма.

Состојки:

  • грст лисја од магдонос
  • 1 литар вода

Подготовка:

  1. Измијте го магдоносот, па исечкајте го на поголеми парчиња, истурете го во тенџере и прелијте го со вода.
  2. На среден оган, загрејте ја водата до вриење, намалете ја топлината на ниско и варете уште 5 до 10 минути.
  3. Тргнете го од оган, оставете го да отстои некое време, па процедете го и оставете го во фрижидер.
  4. Пијте чаша пијалок секое утро.