ИМУНОЛОГ ОТКРИВА! Вака изгледа ВАКЦИНАТА кога ја примате и еве што прави на телото!

5 декември, 2020
вакција

Прашањето што им пречи на многумина овие денови е вакцината за корона вирус, каков е ефектот на овој лек и дали има несакани ефекти, како и колку долго сме безбедни по вакцинирањето.

Кога инјектирате антиген на лице, го инјектирате во одредена доза и имунитетниот систем реагира. На имунолошкиот систем му се потребни околу седум дена за да се развие специфичен имунитет, прецизно насочен кон специфичен патоген.

Антителата почнуваат да се формираат околу шестиот ден, а до деветтиот ден се зголемува концентрацијата на имунолошки механизми одговорни за елиминација на патогени. Со некои вакцини, по три недели, и со некои четири, давате друга доза, истиот антиген кој веќе реагирал, а потоа добивате уште посилна реакција, силен имунолошки одговор: голем број на имуни (мемориски) клетки чекаат вистински антиген или антиген на е присутна на жив патоген, со цел да се елиминира веднаш по влегувањето во телото – објасни имунологот проф. Златко Тробоњажа од Одделот за физиологија, имунологија и патофизиологија, Медицински факултет, Универзитет во Риека.

Во случај на вакцина против корона против вирусот САРС-КоВ-2, која се дава во две дози, може да се очекува одреден степен на имунитет две недели по првата доза. Можеби нема да спречи појава на болеста во таа фаза, но сигурно ќе спречи појава на потешки форми на болеста. Една недела по втората доза, се постигнува многу силен имунитет, што целосно ќе спречи инфекција со ковид-19.

vakcina

Ако некое лице, десет дена по првата доза на вакцина, занемари епидемиолошки мерки и е изложено на вирус, може да се разболи, со полна сила на болеста. Не треба да се изложува пред втората доза, а само 7-8 дена по втората доза на вакцината, лицето ќе има доволно развиен имунитет. Сите сме различни, така што мал дел може да не биде целосно заштитен. Но, дури и да се разболат, сигурно е дека полесно ќе се разболат и ќе се разболат пократко – објаснува хрватскиот имунолог.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris