Ако не сакате да се откажете од алкохолот оваа диета е идеална за вас

9 декември, 2020
25197-vinoОдлучивте да вежбате за да изгубите тежина и да се подготвите за летото, но тешко се откажувате од алкохолот. Постои диета која вклучува дозиран внес на вино, но почитувајќи ја специјалната комбинација на храна.

Белите вина сакаат риба, лесни сирења и зеленчук

Разновиден зеленчук и некои видови сирење честопати се сметаат за универзална храна и се служат со различни видови вино, што понекогаш може да заврши во прилично лоши комбинации. Ако не сте сигурни што одговара со што, најдобро е да го следите златното правило – лесните јадења одат со лесни вина, а тешките со тешките вина.

За тешки јадења се потребни и тешки вина

Вината богати со танини одлично се комбинираат со кулен и сирења со целосен вкус. Ако сакате ароматични сирења, обидете се да ги комбинирате со Пино Ноар. Ова вино е одличен избор со јадења на скара, ладни предјадења од асортиманот на сушено месо.

Комбинирање по бои и метод на подготовка

Ако ги совладавте горенаведените основни правила за комбинирање на храна и вино, ви носиме малку поинтересно и потешко. Првото правило е спарување на храна и вино по боја и главно се однесува на месо – белото месо оди со бели вина, а црвеното со црвени вина. За рибите, ова правило е малку поинтересно – белата риба оди со бело вино, а сината со црвено.

Разновиден зеленчук одговара најдобро со бели вина со зеленикави нијанси, бели вина со жолтеникави и златни нијанси најдобро одат со потешка храна, додека нежното розе вино најдобро одговара со лосос или стек од туна. Темно црвените вина најдобро одат со гулаш и шницли од црвено месо

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi