Колку се дебелеете од еден колач дневно: Резултатите ќе ве изненадат!

16 септември, 2020
koliko-se-ugojite-od-jednog-keksica-dnevno-necete-verovati-rezultat-ovo-je-jedna-od-tajni-gojaznosti

“Дебелината е болест што се карактеризира со зголемување на телесните масти до степен што доведува до нарушување на здравјето и развој на голем број компликации. Се проценува дека прекумерната тежина е одговорна за развој на дури 250 болести”. Со овие зборови, проф. Д-р Едита Стокиќ, директор на Клиничкиот центар на Војводина, предупредува на проблем што е во центарот на интерес на јавноста, а особено на најпрофесионалните медицински кругови во светот, особено од почетокот на пандемијата на корона вирусот.

Имено, сите податоци покажуваат дека дебелите луѓе имаат поголем ризик од заболување и компликации за време на КОВИД 19. Затоа Lepa & Srećna ја спроведува кампањата „Калории против короната“, во која објавува текстови што ги објаснуваат овие ризици, но исто така им дава на читателите совети за тоа како да го зајакнат своето здравје со диета. Од најдобрите експерти, исто така, бара препораки за здрава исхрана и начин на живот воопшто, за да не се ослаби телото и да се загрози имунитетот – со строго и ненадејно намалување на исхраната. Под слоганот, „Здравје во ваши раце“, ви ги пренесуваме мислењата на најдобрите експерти.

Ultimate Chocolate Chip Cookies Recipe - BettyCrocker.com

Бројни податоци од студии спроведени во текот на изминатите неколку години јасно покажаа дека современите услови за живот бараат потрошувачката на енергија да биде далеку над потребната. Живееме во свет каде дебелината и прекумерната тежина рапидно се зголемуваат”, вели проф. Д-р Стокиќ.

„За време на историскиот развој на човекот, големината и енергетската јачина на оброците беа карактеристични за секоја возраст. Денес, што е особено изразено кај помладата генерација, ние брзо и лесно одлучуваме да консумираме брзо подготвена храна, богата со енергија.

The Perfect Cookie Base | Create Your Own Cookie | Cookies and Cups

Дека приказната не е залудна, д-р Стокиќ илустрира како секојдневното вонредно внесување на едно „колаче“ влијае на развојот на дебелината. Еве ја немилосрдната математика: едно колаче на ден, земено помеѓу оброците, носи плус 50 калории; неделно – плус 350 калории; годишно – плус 18 250 кал. Бидејќи 0,5 кг масно ткиво претставува 3500 Кал, тоа значи дека од само еден бисквит што се зема „непотребно“, годишно ќе се формираат 2,5 кг масно ткиво.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi