НАЈДОБРО РЕШЕНИЕ ЗА СЛЕБЕЊЕ! Исхрана според крвните групи!

16 септември, 2020
НАСЛОВНА

Овој начин на исхрана носи позитивни промени кои влијаат не само на здравјето на организмот, туку и на имунолошкиот, менталниот и емоционалниот статус на секоја личност.

Крв значи жива, а исхраната според крвните групи значат многу повеќе, односно долг, здрав и среќен живот. Ако некое лице јаде според правилата на неговата крвна група, тој избегнува ризик од многу болести кои се карактеристични за таа крвна група. Овој начин на јадење носи позитивни промени кои влијаат не само на здравјето на организмот, туку и на имунолошкиот, менталниот и емоционалниот статус на секоја личност.

Секоја крвна група има свои позитивни и негативни карактеристики. Самиот човек е свесен за фактот дека некои намирници му се пријатни, а некои создаваат здравствени проблеми како надуеност, запек, гадење, недостаток на енергија. Затоа е неопходно да се усогласи со себе и да се прилагоди исхраната на крвната група. Самиот факт дека постојат четири основни крвни групи доволно зборува за фактот дека луѓето се различни и дека оваа карактеристика треба да се почитува.

Диетата за крвна група е дизајнирана и развиена од д-р. Питер Д’Адамо, светски познат експерт за гликобиологија. Според него, диетата базирана на крвни групи ќе ви помогне да живеете подобро и поквалитетно во секој поглед. Диетата за крвна група презентирана од Д’Адамо е резултат на долгогодишно истражување и студиозен пристап кон оваа тема, која на една личност гледа како на комплетна и посебна личност.

Диетата по крвни групи се заснова на медицинското истражување на повеќе од 10 000 луѓе, врз основа на кое е потврдено и докажано дека крвната група го одредува здравствениот статус на секоја личност.

Диета по крвна група

Различни крвни групи се резултат на човечки развој и миграција поради што се смени начинот на исхрана. Разликуваме четири основни крвни групи: А, Б, АБ и О (нула) крвна група, која може да има позитивен (Rh +) или негативен (Rh−) фактор на резус. Луѓето кои имаат негативен резус фактор за време на трансфузијата можат да добијат само RH негативна крв, како и бремени жени за да избегнат отфрлање на фетусот. Негативен Rh фактор на резус е многу редок и само околу 15% од светската популација го има.

Крвната група О (стара) првично претставувала ловци чија исхрана се базирала првенствено на потрошувачката на месо. Со растот на населението и населувањето на северните делови започна одгледувањето земјоделски култури. Нулта крвна група е најчеста кај човечката популација.

Крвната група А (аграрна) првично значела одгледувачи. Создаден е со развој на земјоделството и припитомување на домашните животни. Таа е најбројна меѓу западноевропејците.

Крвната група Б (Биланс) претставува номади. Се развил за време на миграцијата на населението од Африка на други континенти. Најмногу е во Азија.

Крвна група АБ (Модерна) е мешавина од крвни групи А и Б и значи најмлада крвна група. Создаден е само пред 1000 години и брои околу 5 проценти од светската популација.

Дали јадете по крвни групи?

Се верува дека крвните групи носат запис за исхраната на нашите предци и затоа е потребно да се почитува тоа наследство и да се прилагоди на современиот начин на живот. Така, утврдено е дека крпавите О преферираат диета богата со протеини, пред се со месо, додека тие се слаби во млечни производи. Крвната група А одговара на вегетаријанска диета, крвните групи Б и АБ, кои во суштина претставуваат мутации на претходните групи, се исклучително популарни кај многу храна и обратно.

Затоа, видете подолу кој вид храна треба да ја претпочитате и која да ја избегнувате според вашата крвна група. Имено, некои од нив ќе делуваат на вас како лек, некои се неутрални, а некои можат да предизвикаат здравствени проблеми. Намирниците се поделени во 15 групи и тоа се:

1. Месо, риба и морска храна

2. Млечни производи

3 јајца

4. Масла и масти

5. Ореви и семиња

6. Мешунки

7. Ceитарки

8. Леб, колачи и тестенини

9. Зеленчук

10. Овошје

11. Сокови и течности

12. Зачини

13. Додатоци на храна

14. Билни чаеви

15. Пијалоци

Исхрана за крвна група О.

Исхрана за крвна група А.

Луѓето со нулта крвна група имаат поголема веројатност да страдаат од чиреви, болести на тироидната жлезда, задржување на водата во телото, како и запек. Нивното ниво на желудочна киселина е покачено, што може да предизвика честа гадење. Труењето на телото со токсини во оваа крвна група предизвикува воспаление на зглобовите, проблеми со менструацијата, високи триглицериди, разни воспаленија, како и замор и исцрпеност.

Диетата за нулта крвна група ставаат месо (говедско, говедско, телешко) во преден план, но треба да се избегнуваат свинско, сланина, шунка и други производи од суво месо. Од пијалоците, најмногу сакаат минерална вода и билни чаеви. Опасноста од висока киселост на организмите се избегнува со правилно внесување на зеленчук и овошје, кои вклучуваат, меѓу другите, брокула, лук и кромид, пиперки, кеale, бел компир, сливи и смокви.

Зголемена физичка активност и дневни физички вежби од аеробик, велосипедизам, гимнастика до контакт спортови и кревање тегови се советуваат за членовите на оваа крвна група. Тие исто така треба да посветат поголемо внимание на комуникацијата со други луѓе, дружењето и групните активности, како и вежбите за контрола на гневот затоа што се склони кон тоа.

Кога консумираат храна, тие мора да водат сметка да јадат бавно, со задоволство затоа што припаѓаат на група луѓе кои „голтаат храна“. Особено, тие треба да избегнуваат алкохолни пијалоци и пијалоци кофеин со цел да се избегне прекумерно лачење на адреналин, што инаку е покачено кај луѓето со оваа крвна група.

Диета за крв О група треба да содржи морска храна, јодирана сол, црн дроб, црвено месо, кеale, спанаќ, брокула затоа што поттикнува слабеење и елиминира од исхраната глутен од пченица, слатка пченка, грав, леќа, зелка затоа што поттикнува зголемување на телесната тежина.

Жените кои имаат крвна група А треба да обрнат посебно внимание на својот гинеколошки статус бидејќи имаат зголемен ризик од гинеколошки тумори и карцином на дојка со мала стапка на лекување, а правилната исхрана може да ги спречи овие проблеми. Исто така, луѓето со крвна група А често имаат проблеми со тироидната жлезда, коските, стомакот и крвните болести.

Диета и диета за луѓе со крвна група А вклучува вегетаријанска диета. Храната треба да се консумира што е можно сурова од органско производство. На овој начин го зајакнува имунолошкиот систем, го чисти организмот од токсини и спречува развој на многу болести.

Луѓето со крвна група А се чувствителни на стрес, што може да резултира со егзема, псоријаза, акни, низок шеќер, висок холестерол, анксиозност и депресија. Тие се советуваат да не прескокнуваат оброци, да ги организираат во неколку помали, да спијат најмалку осум часа и да го негуваат нивниот креативен дух. Од физички вежби, тие уживаат во јога и арома терапија.

Исхраната кај луѓето со крвна група А мора да вклучува растителни масла, соја, зеленчук, ананас, кои во голема мера придонесуваат за губење на вишокот килограми и целосно да ја елиминираат храната што предизвикува зголемување на телесната тежина, како што се протеини од месо, млечни производи, грав и премногу житарки. Во нивната диета треба да има многу риби како крап, треска, ослиќ, лосос, сардини, потоа соја сирење и млеко, ленено семе и маслиново масло бидејќи оваа храна делува како лек за нив.

Исхрана за крвна група Б.

Најкарактеристична карактеристика за луѓето со крвна група Б е тоа што имаат комплексен емотивен статус. Иако тие обично имаат добар и прилагодлив дигестивен систем, диетата и диетата за крвната група Б подразбира балансирана рамнотежа помеѓу различните категории на храна. Се препорачува да се земе доволна количина на магнезиум за да се спречи хроничен замор и летаргија.

Луѓето од крвна група Б имаат зголемен ризик од автоимуни заболувања, ревматизам, лупус, дијабетес, ешерихија, висок крвен притисок, хемороиди, воспаление на вените, но и дебелина. За да се спречи натрупување на вишок тежина, потребно е да се јаде што е можно повеќе зелен зеленчук, месо и јајца и да се избегнуваат пченка , леќа и кикирики. Исто така, оваа крвна група не ја толерира целата храна што содржи глутен.

Јадења од јагнешко, овчо месо, зајак, треска, ослиќ, сардини, крава, коза и фета сирење, кефир, моцарела, јогурт, маслинка, риба и ленено масло имаат лековито дејство врз членовите на оваа крвна група. Од друга страна, храната што има ефект на токсини за оваа крвна група е сланина, живина, свинско месо, ракови, лосос, сладолед, лешници, ф’стаци.

За да се одржи психофизичката форма, на луѓето со крвна група Б им се препорачуваат лесни физички вежби, медитација, визуелизација, музичка терапија, сон најмалку осум часа, како и намалување на внесот на јаглени хидрати.

ИСХРАНА НА КРВНАТА ГРУПА АБ

Диета и диета за крвната група АБ вклучува внесување на храна како што се: јагнешко, овчо месо, мисирка, зајак, треска, сардини, ослич, кравјо и козјо сирење, млеко, моцарела, маслиново масло, ореви, кикирики, костени затоа што оваа храна има корисен ефект. Бидете сигурни да избегнувате сланина, говедско, пилешко, свинско, ракови, лигњи, путер, сладолед, сончоглед и масло од сусам затоа што имаат ефект на токсин.

Од физички вежби се препорачува да се занимаваат со спортови кои бараат поголема физичка подготвеност, но и спортови кои имаат смирувачки ефект, како што е јогата. Квалитетниот сон е многу важен за оваа крвна група и мора да биде најмалку осум часа.