Наутро не смеете ниту да ги погледнете: 5 намирници кои не се јадат на празен стомак

30 април, 2020
храна

За здравјето на организмот е важно она што го јадеме – исто така е важно кога одредени видови храна се внесуваат во организмот

Банани

Ова овошје, иако спаѓа во здрава храна, може драматично да го зголеми нивото на магнезиум, што може да биде штетно за срцето.

Јајца

Една научна студија покажа дека јајцата, доколку се конзумираат за појадок, можат да ја намалат потребата за калории во текот на денот, што е добро решение само доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми. Во спротивно – никако.

Јаболка, круши и црвено овошје

Овие плодови драматично го зголемуваат нивото на инсулин во крвта, поради што не треблоа да биде првото нешто што го внесувате во вашето тело кога ќе се разбудите. Исто е и со слатките.

Зачинета храна

Презачинета храна може да ги иритира желудникот и цревата и драматично да го зголеми производството на желудочна киселина, поради што не е добар избор да се започне денот.

Домат


Ако подолг временски период, доматот е првото нешто што го јадете откако ќе се разбудите, може да предизвика чир на желудникот заради високото ниво на танинска киселина.