Овие намирници имаат повеќе јаглени хидрати отколку леб и тестенини!

10 август, 2020
namirnici

Се чини дека тестенините и лебот се премолчено прогласени за еден вид зло кога станува збор за диета и слабеење.

И, додека некои тврдат дека со овие две намирници никогаш нема да ја достигнеме посакуваната тежина, а други веруваат дека лебот никогаш не треба да се елиминира од исхраната, едно е сигурно – следните намирници содржат повеќе јаглени хидрати од леб и тестенини!

1. Манго – 50 грама јаглени хидрати во едно овошје

2. Газирани пијалоци – 38 до 50 грама во 350 мл пијалок

3. Суво грозје – 34 грама јаглени хидрати во само 40 грама производ

4. Мафини – до 69 грама во овошен мафин со средна големина

5. Банани – 35 грама во една поголема банана

6. Смути – до 55 грама во 450 мл пијалок

7. Урми – 72 грама јаглени хидрати во порција од 4 урми

8. Киноа – 39 грама во половина чаша варена квиноа

9. Благ компир – 40 грама во еден поголем компир

10. Енергетски чоколади – 45 грама по бар

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris