Изневерува, но сепак не сака да се разведе: Причините зошто некои мажи ОСТАНУВААТ ВО БРАК ќе ве шокираат!

5 декември, 2020
вара

Бракот треба да се заснова на љубов, почит и секако – лојалност. Сепак, не секоја приказна има среќен крај, па затоа главниот проблем во многу врски е прељубата.

Изневерувањето на партнерот за жал стана вообичаена работа покажа и едно истражување, врз основа на кое беше откриено дека 2,2 проценти од оженетите мажи изјавиле дека имаат повеќе партнери во текот на годината. Општо, според истражувачите, меѓу 15 и 25 проценти од оженетите Американци имаат афери, а според експертите, мажите се повеќе склони кон тоа отколку жените.

Токму од таа причина, се поставува прашањето зошто мажите што изневеруваат не сакаат да се разведат, но продолжуваат да прават неверство.

Експертите ги истакнуваат овие причини зошто неверните партнери сè уште остануваат во брак.

Вашиот дом е сè уште безбедно место за него

Тој отсекогаш ве познавал, вие готвите за него и се грижите за децата. Тој ужива во животот и бара афера затоа што сака да проба нешто ново, не мора затоа што сака да го промени својот живот.

Во неговата глава нема прашање дали треба да замине. Тој не го сака тоа затоа што би му било тешко да управува со куќата без неговата сопруга. Можеби нема повеќе љубов или страст, но има пријателство и почит. Сè што сака е зона на удобност.

Само му треба „пауза“

Добро е, вие се сакате, но тој едноставно сака „пауза“ и сака да следи некои авантуристички идеи, така да се каже, за „повторно да се чувствува жив“.

Prevara

Тие сметаат дека решението за среќен живот е друга жена

Кога мажот изневерува жена, логично е таа да помине низ сензуалниот спектар на чувства. Главното прашање е само тоа – Зошто?

Тој не изгледаше како да сака да го напушти своето семејство.

Одговорот беше едноставен. Тој не го стори тоа затоа што нешто не беше во ред со неа или затоа што беше ужасна сопруга. Тој го стори тоа затоа што тој е проблемот.

Некои мажи мислат дека ако имаат нова жена, нешто ќе се промени и ќе станат среќни, но тоа не се случува.

Нема доволно храброст за нов почеток

Живее со својата сопруга веќе десет години и беше совршен сопруг и татко, но одеднаш ја запозна својата сродна душа. Терапевтот Даглас Ла Бјер ја нарекува оваа афера „Ум-тело“. Ова ново чувство може да биде многу моќно и да ве јаде однатре.

dečko i devojka

Понекогаш, во такви случаи, некои мажи навистина се разведуваат. Сепак, има многу повеќе кои не можат да го сторат тоа затоа што нивната психолошка врска со сопругата е огромна.

Заради децата

Од една страна, крајно е болно да се одделите од децата и да не можете да поминувате колку што сакате време со нив. Овие работи можат да спречат многу луѓе да се разведат, дури и ако не се среќни заедно.

Можеби повеќе нема љубов меѓу сопружниците, но одговорностите се уште се таму и овие синџири можат да бидат многу силни.

porodica

Не е финансиски исплатливо за него да се разведе

Тоа би значело дека тој мора да го подели имотот. И тогаш тој ќе мора повторно да се ожени со таа љубовница, а потоа повторно да биде на истата страница

Тој не сака да ја помине емоционалната болка на разводот

Зборот „развод“ предизвикува милиони лоши емоции и асоцијации. Тоа вклучува практикување адвокати, борба, споделување имот и преговори за управување со времето за деца.

Некои мажи претпочитаат да остават сè како што е, само за да не мора да поминуваат низ солзите, лутината и криците што доаѓаат со ова искуство. Дури и ако веќе нема здрава врска, едноставно е полесно да се најде љубовница.

Сфати дека измамата е грешка

И последната причина – да, тој изневери и стана болно свесен што сторил и што може да изгуби. Овие типови на мажи генерално повеќе не ја повторуваат грешката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris