Како да ги воспитувате вашите деца за да бидат среќни и самостојни

23 јули, 2020
207035_shutterstock-181414676_ls

Том Џенкинс е автор на книги како и на блогот „The Idle Parent“ кои советуваат како на неактивен начин да му пристапите на семејството. Воедно родителите кои се убедени дека нрават добро за своите деца доколку цело време ги забавуваат, им ги сполнуваат сите желби и прават се за да им овозможат овеќе работи. А кога не не им е на родителите до забава тогаш тука се телевизорите, компјутерите и игрите.

Во што е проблемот?

Според Том сите активности претставуваат дополнително оптеретување (дали финансиско и ли временско) за веќе зафатените родители. Освен тоа тоа доведува и до уште еден негативен ефект кај децата а тоа е неспособноста да се грижат сами за себи и да поминуваат индивидуално време. Кога стимулацијата доаѓа од надворешниот свет, без разлика дали тоа се работи за нов курс, компјутери или телевизија, тогач тоа кај детето предизвикува неспособност да самото си креира сопствени игри. Всушност ќе заборават да си играат.

Премногу стимулираните деца очекуваат постојана забава и забавувачи што човек ќе го наведе да се запраша: „Што се случи со нивната фантазија?“

Што да се превземе

Хопкинс предлага едноставно решение кое на семејствата ќе им го олесни животот и ќе го направи поефтин, животот на децата ќе биде посамостоен и тие ќе бидат посреќни. Деццата кои се сами на себе доволни можат да си креираат свој живот и не зависат од мама, тато или некој друг.

Решението според него е „неактивен или мрзлив родител“ според реченицата „оставете ги децата на мир“.

Ова решение на зафатените родители може да им изгледа спротивно на нивните инстинкти. Зар не ни се вика дека треба да работиме повеќе, а не помалку? Секој родител се сомнева дека не прави доволно или работи погрешно и пробува да го надмине тоа. Но ако премногу се мешаме во се не им дозволуваме на нашите деца да пораснат учејќи сами. Детето кое е презаштитено нема да знае да се грижи за себе.

Што е неактивно родителство

Според Хопкинс однесувањето „помалку работа за вас е подобро за децата, за уживање во секојдневниот живот и за личната независност и способност, е добитна комбинација.

Се разбира неактивното родителство не значи запоставување и пуштање на децата да прават што сакаат или што ќе им падне на памет. Постои разлика помеѓу безгрижност и негрижа. Колку и да ви звучи чудно неактивенниот родител е многу одговорен родител. Пред се неговата неактивност се заснова на почитување на детето и верба во него.

Неодговорен родител според Хопкинс е оној родител кој го шета детето од институција до институција или го предава на некој што ќе го забавува или се осврнува на виртуелниот свет. Идеата за семејство е да се биде заедно. Поради тоа потребно е да се ослободите од прекувременото работење и непотребните излегувања и што повеќе да поминувцате време со семејството и тоа во домот за да бидат сите среќни.

Што значи тоа во пракса?

Немојте да мислите дека е лесно да се биде неактивен родител бидејќи баш е спротивното.Лесно е да се уклучи телевизорот или да се остават децата да играат видео игри. Не дозволувајте да поминуваат време на овие апарати бидејќи тоа доведува до караница. Тешко е да го пуштите детето да си игра во двор и надвор додека ви кукаат за игри. Но само неколку минути потоа ќе видите како деццата си играат надвор безгрижно.

Нема место за маченици во родителството. Замислете да се жртвувате секој ден за да на крајот имате незадоволни и лути деца. Мислете на себе бидејќи бидејќи среќен родител среќно дете. Еве и неколку начини како тоа да го постигнете

  • Ограничете ја активностата на вашето дете на еден или два дена дневна – или на онолку колку што би било здобро за вашето семејство
  • Разлислете како секојдневната рутина и обврски влијаат на вас. Организирајте ги деновите така да вашето дете секогаш има доволно за слободни игри
  • Јадете заедно како семејство во вечерните часови бидејќи на така лесно се потикнува разговор за активностите во денот
  • Ислкучете ги телевизорот и компјутерот и пратете го вашето дете надвор
  • Не се плашете да му кажете на детето дека може да се бави со некоја активностили да му објасните дека е потребен компромис
  • Запамтете дека не важат исти правила за сите деца – тие се разликуваат едно од друго
  • Бидете креативни. Спремете кутија со случајно избрани безбедни играчки (топка, кофа, налепмници) и ставвете им ги во соба да си играат со нив
  • Спиењето нека ви биде приоритет, особено со малите деца. Сите родители се посреќни ако се одморени
  • Пробајте да идете на кампување, таму ќе имате доволно време, простор и инспирација за добра забава
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi