Како да ја негувате кожата во периодот додека носите маска

13 јули, 2020
maska

Иако се препорачува да го напуштиме домот што е можно помалку, порано или подоцна доаѓа ден денот кога треба да набавиме намирници, лекови или други работи. Кај нас, сè уште не задолжително да носењето маска кога излегуваме од дома, но ако сте едни од оние што ги носат, не заборавајте дека вашата нега на лице треба да изгледа малку поразлично од порано.

 Имено, носењето маска, особено во долг временски период, може да предизвика иритација и оштетување на кожата, како и други проблеми што досега (можеби) не сте ги немале. За да го избегнете ова, еве што треба да направите!

Пред да ја ставите маската, темелно исчистете го лицето!

Областа покриена со маска поради дишењето, затоплувањето од топлината на вашиот здив и влажноста станува совршено место за развој на бактерии. За да избегнете проблемите со мозолчиња и воспалителни процеси, важно е вашето лице да биде што е можно почисто пред да ја ставите маската.

Грижете се за хидратацијата на вашето лице!

Колку е поголема хидрацијата на вашата кожа, толку е помала веројатноста да имате какви било проблеми. Хидратантните креми делуваат на принципот на заклучување на хранливите материи и нивно чување, што значи дека вашата кожа нема да лачи прекумерни количини маснотии во борба против сувоста. Исто така, квалитетната хидратантна грижа ќе спречи иритација предизвикана од триење на маската за лице.

Носете што е можно помалку шминка или уште подобро, воопшто не ја користете!

Сосема е нормално да сакате да изгледате најдобро, но исто како вас и вашата кожа мора да дише. Носењето маска дополнително го отежнува дишењето на кожата и доколку во приказната додадете слоеви на пудра, коректор, руменило и / или други производи што ги користите, ја саботирате сопствена кожа. Вие само ќе го олесните патот на натамошно затворање на порите и ќе создадете дополнителна вознемиреност на кожата, што во моментов како и да е функционира во тешки услови. Ако навистина не можете без шминка, изберете лесна текстура и не заборавајте ги кремите со заштитен фактор.

Темелно исчистете го лицето после носењето маска!

Измијте го лицето темелно за да го отстраните вишок себум и какви било нечистотии што се акумулирале на лицето, користете тоник и користете ексфолијанси за дополнително ефикасно и темелно чистење што ќе ги отстрани мртвите клетки на кожата и ќе ја остави мека и негувана. Се разбира, по чистењето, повторно нанесете ги производите за хидратација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi