Како да знаете дали ЗАТНАТ НОС е знак на настинка или корона?

19 октомври, 2020
ThinkstockPhotos-618865376-840x530

Затнувањето на носот, сепак, се јавува многу поретко отколку другите симптоми на новиот коронавирус

Штом температурата на воздухот ќе почне да опаѓа, знаеме дека ќе следи затнат нос и шмркање. Но, оваа година, затнатиот нос ни создава повеќе грижи бидејќи Covid-19 продолжува да кружи околу Светот. Запушен нос или течење на носот е класифициран како симптом на коронавирус, но не мора да се смета за најистакнат симптом.

Дали тогаш треба да се грижиме ако почнеме да шмркаме и киваме повеќе од вообичаено? Во февруари, близу почетокот на пандемијата, СЗО објави извештај во кој анализира над 55 000 потврдени случаи на Ковид-19 во Кина. Тој извештај открива дека само 4,8 проценти од пациентите имале затнат нос како симптом на нова инфекција со коронавирус.

МНОГУ РЕКДОК СИМПТОМ

Тој број е многу помал од процентот на почести симптоми, како што се треска (87,9 проценти), сува кашлица (67,7 проценти) и замор (38,1 процент). Како и многу симптоми на коронавирус, затнат нос е неспецифичен симптом, што значи дека може да биде поврзан со многу болести.

Ова е особено важно да се знае во оваа ера на грип, алергии и настинки. Единствениот вистински начин да се знае дали затнат нос е знак на коронавирус е да се тестира, а таа одлука се носи врз основа на други симптоми, околности и мислење на вашиот матичен лекар. Секако постои важен начин на живот. Ако сте ги игнорирале упатствата за социјално дистанцирање, сте излегле без маска и ако не сте ги миеле постојано рацете, тестот за Covid-19 може да биде вашиот следен чекор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum