ЌЕ ГОРАТ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Пет совети за ИДЕАЛНО СЕЛФИ, една работа МОРА да ја користите секој пат! (ФОТО)

19 септември, 2020
142226_untitled_f

Дали им се восхитувате на луѓето кои прават совршени селфи фотографии и чии социјални мрежи и телефони се полни со нив? И вие сакате да овековечите како сте ја направиле шминката што навистина ви одговараше денес или да ги забележите моментите со пријателите на кафе? Да, не е лесно како што изгледа.

Мало движење на главата, лош агол или светло се доволни за – совршеното –  го претворат во – Боже, како изгледам? Затоа, ако сè уште не сте го практикувале ова, ако нè прашате, посебна вештина, денес ќе скокнеме да ви помогнеме и да дадеме одговор на прашањето – Како да направите добро селфи?

Исто така, побаравме совет од најмладата сестра на кланот Кардашијан – Кајли Џенер, која, ќе се согласите, е селфи гуру.

Прочитајте неколку од нејзините совети подолу и погледнете видео со креативни предлози.

View this post on Instagram

i’m pretty good at this makeup thing

A post shared by Kylie 🤍 (@kyliejenner) on

Обрнете внимание на светлото

Ако не ви се допаѓа скоро ниту една од вашите селфи фотографии, тоа е веројатно проблем со осветлувањето. Како и со која било друга фотографија, клучот е во природната светлина. Затоа, при избор на место, застанете покрај прозорецот и направете селфи, наместо тоа да го правите во затемнет агол.

Огледало селфи

Кајли обожава да прави селфи со помош на огледала. Како што вели таа, ако поминете покрај огледалото, и ви се допаѓа она што сте го облеколе тој ден, задолжително фотографирајте се!

View this post on Instagram

sunday 💓

A post shared by Kylie 🤍 (@kyliejenner) on

Вежбајте ја омилената поза

Кога станува збор за Кајли Џенер во прашање е раката на лицето и навалената глава на страна, тоа е една од најчестите пози што ја гледаме како ги прави. Како и да е, бидејќи тука зборуваме за професионалец, точно е и дека Кајли има повеќе од нив.

Пронајдете што најдобро ви одговара на вас. Нека стане ваш заштитен знак.

Хајлајтерот е задолжителен

Само погледнете на една од фотографиите на познатите дами и ќе видите беспрекорно нанесен хајлајтер на јаготките. Овој омилен сјаен производ не мора да го ограничувате само на овој дел од лицето, туку може да го нанесете и на други за – нос, брада, врвот на усните и средината на челото. Ќе видите како тоа ќе му даде на лицето свежина. Единствено што е важно е да не претерувате.

Бидете спонтани

Дури и да ја пронајдете омилената поза, не значи дека не треба да бидете спонтани од време на време. Направете нешто друго на што не се навикнати следбениците на Инстаграм. Зошто да не се глупирате понекогаш? На тој начин сите ќе знаат дека имате самодоверба.