Кога икањето е причина за тревога?

11 јули, 2020
икање

Икањето е нормална појава која ни се случува на сите. Обично престанува само од себе, за кратко време.

Но доколку икањето трае подолго од 24 или 48 часа, тоа значи некакво предупредување

Можно е да имате рефлукс киселини

Пролонгираното икање може да биде знак за болеста рефлукс и за засилени киселини.

Под стрес сте

Емоционалниот стрес може да биде причина за пролонгирано икање. Ако и кај вас се појавува икање заради стрес размислете на кој начин можете да се релаксирате.

Повеќедневното икање е знак за рак?

Икањето може да укажува на карцином на мозокот, желудникот или на лимфните јазли.

Можеби имате воспаление на белите дробови

Долготрајното икање може да биде знак за воспаление на белите дробови. Икањето се наведува како ран и атипичен симптом за воспаление на белите дробови, па внимавајте!

Воспаление на централниот нервен систем

Икањето може да биде и еден од симптомите на воспаление на централниот нервен систем, покрај карактеристичните симптоми како повраќање, губење на видот и мачнини.

Симптом за мозочен удар

Икањето во комбинација со мачнини, збунетост и општа слабост се симптоми на мозочен удар кои пациентот ги чувствува непосредно пред, или неколку денови пред ударот.

Можен инфаркт на миокардот

Доколку икате без престан неколку денови, тоа може да значи дека имате инфаркт на срцето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi