Кога мажот ќе се откаже од секс – 8 причини зошто и како да го промените тоа

29 август, 2020
маж секс

Од здравствени проблеми, различни желби од партнерот, страв од перформанси и губење на ерекција до природен изглед на недостаток на желба што доаѓа со возраста – има многу причини, но сите можат да се надминат со напор и желба.

Сексуалната желба е комплициран феномен. Толку многу работи можат да влијаат на желбите индивидуално и помеѓу две лица. Секоја двојка ќе доживее „отстапување од желби“ затоа што две лица не сакаат иста количина секс. Општеството погрешно нè учи дека тоа им се случува само на жените. Но, точно е дека мажите исто така можат да се борат со сексуалната желба, односно нејзиниот недостаток.

Можни причини зошто тој не сака секс:

1. Тековни проблеми со врските

Ако двајцата имате други проблеми, тие честопати ќе се појават и во спалната соба. Ако има борби за доминација, незадоволство, конфликт или тензија, вашата сопруга можеби не е заинтересирана за интимност. Иако некои луѓе сè уште одржуваат врска со партнерот и покрај каква било негатива во врската, многу луѓе ќе го избегнат тоа. Понекогаш луѓето одбиваат секс заради лутина и фрустрација.

2. Зголемен стрес

Како што животот станува покомплексен и потежок, почесто се намалува желбата за секс. За многу луѓе, стресот и грижата ги исклучуваат системите што би создале сексуална желба.


3. Здравствени проблеми

 Губењето сексуален нагон за маж не значи само проблеми во спалната соба. Неговото слабо либидо би можело да биде поврзано со здравствени проблеми. Пенисот може да се смета за барометар на целокупното здравје на мажите, и доколку има проблеми во оваа област, тоа би можело да биде симптом на големи здравствени проблеми како што се дијабетес, рак на простата или срцеви заболувања. Иако губењето на сексуалниот нагон не значи дека тој има здравствени проблеми, не би било лошо да ја спомнете вашата загриженост за него, па затоа тој ќе ги упати сите прашања на лекар.


4. Природни промени на сексуалната желба.

 И покрај тоа што очекуваме да почувствуваме спонтана желба за секс (а тоа особено го очекуваме од мажите), точно е дека сексуалната желба честопати се префрла на „пореактивниот“ тип, особено кога старееме и колку подолго сме заедно. Ова значи дека некој навистина не е во расположение или размислува за секс толку многу, но може да биде заинтересиран ако започнат и да го добијат допирот и времето што им е потребно. 5. Досада

Кога сме во врска долго време, имаме тенденција да се вклопиме во сексуална рутина. Ние работиме затоа што тие се ефикасни, тие работат, тие нè носат од точката А до точката Б. Но, дури и тоа може да биде досадно. Знаеме што да очекуваме, а интригите ги нема. Комбинирајте го тоа со природна промена кон реактивна желба.


6. Еротски интереси

 Понекогаш некој има (или открива) некој еротски интерес што се чини дека не одговара на вашиот или на она што двајцата традиционално го правите во спалната соба. Доколку тоа не го откријат партнерите, тие остануваат сексуално неисполнети и претпочитаат сами да постигнуваат задоволство.

7. Проблем во  “перформанси”

Предвремената ејакулација и одложената ејакулација можат да бидат вообичаени проблеми кај мажите со еректилна дисфункција и тоа дефинитивно може да влијае на неговата самодоверба. Еректилната дисфункција, раната ејакулација и одложената ејакулација можат да имаат различни причини, но нивните вообичаени фактори – фрустрација на човекот, загриженост и чувство на несоодветност можат сексуално да ги затворат нештата меѓу вас, пишува mbg.

8. Некој друг

Ако својата сексуална желба ја насочиле кон некој друг и ја практикуваат во форма на измама, тие нема да имаат енергија да „постапуваат“ дома. Барајте знаци на такво нешто во другите сегменти на врската.

Што ако нема секс?

Дали треба да се разведам кога ситуацијата ќе дојде до тоа? За некои, ова може да биде причина за развод, во зависност од тоа колку е важен сексот за нив и колку напор вложиле во решавањето несогласувања за тоа. Некои парови живеат без секс или ретко имаат секс, но не им пречи. Не постои мерка што може да се земе како „нормално“, „пожелно“ или „здраво“ ниво на сексуална желба, затоа што она што работи за една двојка не мора да биде „нормално“ за друга.

Никој не одговара на тоа што значи ако сопругот повеќе не сака секс. Важно е да се разбере која од горенаведените причини се однесува на него.

Проблемите се нормални

Сексуалните предизвици се нормални. Не го гледаме тоа во медиумите и луѓето генерално не зборуваат за нивните сексуални проблеми, така што не сфаќаме колку е заедничко „борбата“ со сексот. И кога сексот ќе стане тежок, кога постои можност дека може да завршиме да се чувствуваме скршени или несоодветни, ние имаме тенденција да го избегнеме. Фактот дека сопругата сега избегнува секс е најверојатно вкоренета во овие видови на негативни последици.

Исто така, вообичаено е да се верува дека ништо не може да оживее мрачен сексуален живот, а многумина се загрижени дека недостатокот на секс значи дека нивната врска е осудена на смрт или дека тие ќе бидат се до остатокот од животот или бракот без интимност. Но, можете да работите заедно за да разберете што се случува и да создадете сексуален живот што е навистина лесен и забавен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris