Кои пози ги користите најмногу за време на секс? Тоа кажува многу за вашата врска со партнерот!

10 септември, 2020
врска

Има повеќе од 600 пози во кои можете да имате секс, но и покрај бесконечната разновидност, просечната двојка наизменично се менува помеѓу две или три пози.

Но, што ако никогаш, никогаш не смените позиција? Многу може да се научи за вашиот сексуален живот и врска ако секогаш, или скоро секогаш, имате секс во иста позиција.

Мисионерска поза

Лошата страна на оваа поза е тоа што многумина мислат дека е најздодевната во светот и може да значи дека и двајцата сте мрзливи во спалната соба, бидејќи тоа бара многу малку фантазија.

Ако тој инсистира на таа позиција, тоа кажува многу за динамиката на силата во вашата врска. Тој е шеф и од вас се очекува да го слушате. Може да значи и дека тој не се грижи за вашите сексуални потреби.

Исто така, има голем број жени кои сакаат секс во мисионерска позиција, особено ако не се сигурни во однос на своето тело. Ова е најчестата позиција што ја избираат луѓе кои имаат проблеми со изгледот бидејќи поголемиот дел од телото е скриен од вид.

Добрата вест лежи во фактот дека оваа поза е пријатна, а во зима лесно може да се направи под ќебе.

Ако ја користите оваа поза најчесто, тоа значи дека сте блиски со вашиот партнер. Неколку парови се бакнуваат или се приближуваат кон лица ако има проблеми во врската. Вашиот сексуален живот е можеби досаден, но љубовниот живот веројатно е во добра форма.

Кучешка поза

Добрата страна лежи во фактот дека оваа поза најпрво ќе ја стимулира нејзината Г-точка, па шансите за оргазам се поголеми. Исто така, на мажот му е лесно да посегне и да обезбеди дополнителна стимулација на клиторисот.

Постојат две причини зошто паровите кои имаат силна сексуална желба се одлучуваат за оваа поза.

Ретко го избираат несигурни љубители затоа што нема смирувачки контакт со очите и вашиот партнер целосно ги разгледува гениталиите и анусот. Исто така е совршена положба ако сакате да се занесете во фантазија што не го вклучува вашиот партнер затоа што не го гледате неговото лице.

Лошата страна е во фактот дека, како што сугерира неговото име, тоа е животинска поза, сакана од оние што не се воздржани и водени од страст, а не од љубов. Ако постојано ја избирате оваа поза, тоа значи дека само сексот ви е важен во сексот и не ве интересира интимност.

На таа позиција тој е најдоминантен, а жената е најчувствителна и најранлива. Поради длабоката пенетрација во оваа позиција, мажите претежно не можат да издржат долго пред кулминацијата. Бидејќи повеќето жени не доживуваат оргазам со пенетрација, тоа може да значи дека тој е себичен љубовник. Ако никогаш не изберете позиција лице в лице, веројатно има проблеми со интимноста во вашата врска.

Жената на врвот

Тука жената го презема водството. Оваа поза ја избираат сексуално самоуверени, паметни жени и партнери кои со задоволство дозволуваат жена да преземе одговорност. Со сè пред себе, само жените со здрав степен на егзибиционизам избираат да бидат полоши.

Исто така, може да значи дека има голема доверба во вашата врска, тешко е да глумите оргазам затоа што вашиот партнер може да го види вашето лице и да го набудува начинот на кој доживувате оргазам.

Couple making love in bedroom

Лошата страна на оваа поза постои само ако ја користите секогаш.

Во најдобрите врски, паровите ја менуваат својата сексуална динамика за да си дадат едни на други шанса да бидат и потчинети и доминантни. Ако жената е постојано полоша, таа е веројатно главната и во сите други аспекти на вашата врска. Не е проблем ако никому не му пречи, но ако се чувствува немоќен и во кревет и надвор од него, тоа не може да биде добро.

Секс на страна

Оваа позиција обично ја избираат романтични парови за кои интимноста е поважна од оргазмот. Постојат многу контакти кои се пријатни и сензуални, а не сексуални. Тоа е совршена поза кога сте напалени, но не сте расположени за страствени акробации.

Тоа е одлична позиција за нежен секс и таа останува на верувањето дека не е важен оргазмот, туку патот до него и затоа резултира со повеќе оргазми за неа.

На оваа поза и недостасува страст и страст, така што ретко се наоѓа меѓу првите три најпопуларни позиции. Бидејќи е исто така прилично мрзлива поза, тоа може да значи дека сексот не е голем приоритет во врската.

Орален секс

Ако продорен секс е болен за жена или ако маж има потешкотии во ерекцијата, ова е добро решение. Во овој случај, оралниот секс е одличен начин да постигнете оргазам заедно без стрес и можна непријатност.

Многу жени доживуваат оргазам со својот партнер само преку орален секс. Ако ова е она што го правите за да го завршите вашиот секс со оргазам, тогаш тоа значи дека вашата врска и вашиот сексуален живот се совршени. Да се ​​биде толку близу до нечии гениталии не само што е еротски, туку испраќа и јасна порака – го сакам секој дел од вас.

Лошата страна се јавува во случај на одбивање да уживаме во што било друго, освен орален секс и може да значи проблеми со интимност и посветеност. Сексот станува безличен ако сте исклучиво лице-в-лице само со нечии гениталии.